Nagy nehezen eljutottak oda a döntéshozók, hogy az egységesnek mondott Európa végre a távközlés szempontjából is azzá válik, így hamarosan a hazai tarifákon telefonálhatunk és internetezhetünk szerte az Unióban. Ezzel új lehetőségek nyílnak meg a motorosok előtt, tekintve, hogy Burgasztól Londonig bármikor bekapcsolhatják a legelterjedtebb online navigációt - vagy a szálláskeresőt - a telefonon, ha a szabad csavargás után egy konkrét célt keresnek a városokban. Persze ezeken felül még jó pár érdekes szolgáltatást rejtenek az online áruházak, a kínálat szinte végtelen, operációs rendszertől függetlenül sok-sok kiváló program áll rendelkezésünkre.

Keress, tervezz, pályázz!

Elsőként a gyártók és motoros szervezetek által is ajánlott Best Biking Roads alkalmazás érdemel szót, a sokrétű, ajánlóként és önálló útvonaltervezőként is működő segédlet Androidra és iOS-re egyaránt elérhető, költsége alig ezer forint.

Sokrétű program megfizethető áron Androidra és iOS-re

Szöveges értékelés és azonnal lehívható térkép is segíti a számunkra ideális útszakasz megtalálását, egyaránt kereshetünk a lakóhelyünk vagy éppen a kiszemelt célpont közelében fekvő szerpentineket. A fenti bemutató kisfilm Androidon futó változata itt található.

Ez a legátfogóbb, egyszersmind legkorszerűbb motoros alkalmazás - áll a találó nevű Eat, Sleep, Ride applikáció fejlécén, és mi tagadás, a fejlesztők tényleg mindenre gondoltak a munka során.

motoros-applikaciok-alkalmazasok-5648
Eat, sleep, ride - az útvonaltervezéstől a segítségkérésig minden egy csomagban

A túrázóknak a magasságkülönbség rekordjait jegyző, illetve a bejárt útvonalat felelevenítő rész lehet hasznos, míg a sportosabbak a dőlésszög-érzékelő adatait vizslathatják egy-egy csapatás után. Sajátos kiegészítő az ún. Crashlight funkció, mely a telefon gyorsulásmérője és navigációs rendszere alapján riaszt, ha úgy érzékeli, hogy súlyos becsapódás történt. Ekkor a készülék tulajdonosa felé teszi fel a kérdést, hogy megsérült-e, s ha az egyhamar nem válaszol, az előre beállított telefonszámokra küld üzenetet, amiben megjeleníti a motoros pontos helyzetét is.

Ha a világjárás mellett hétvégenként sokat pályázol, akkor érdemes beruháznod egy komoly programra, hogy utólag minden egyes kanyart kielemezhess, hozzájutva a sebesség és az aktuális fordulatszám mellett olyan adatokhoz is, mint a G-erő mértéke. Kiváló megoldás erre a Race Chrono Pro változata, még ha közel öt rugót is kell kicsengetned érte:

Ennél részletesebb információáradatot már csak a telemetria és a versenymérnök adhat...

Az útvonalak és pályák mellett persze nem árt tisztában lenni vele, hogy egy hosszabb, többnapos túrán merre milyen idő vár, hiszen ez megszabhatja, hogy egy adott reggelen merre is indulj. Ebben segítenek a legnépszerűbb időjárás-előrejelző alkalmazások, melyek között kifejezetten motorosok számára ajánlottak is akadnak. Ezek a hőmérséklet mellett más, a motorozást nehezítő körülményekre is figyelmeztetnek, mint például a viharos erejű szél vagy a rossz látási viszonyok.

Ideális esetben lábon érsz haza a vassal, de a programozók gondoltak arra az esetre is, amikor valamilyen műszaki hiba nehezíti a napodat. Ennek megfelelően többségünk a „Soha ne legyen rá szükség!" felkiáltással tölti le a hazai szervizkeresőt, amiben az egyes műhelyek után kutathatunk, ha defekt vagy egyéb ok miatt vesztegelnénk az úton. Az egyszerű felépítésű alkalmazásban a harmadik kattintásra már

akár telefonon is felveheted a kapcsolatot a legközelebbi, számodra hasznos szervizzel, ha éppen segítségre szorulsz.

Találd meg az egyensúlyt!

A fenti alkalmazások mindegyike sokak által tesztelt, jól működő rendszer, azonban soha ne feledd el, hogy éppen azért ültél motorra, hogy valami mást, többet kapj, mintha autóval indultál volna útnak. Ha teheted, próbáld fejben előre megjegyezni az útvonalat, majd kövesd azt papírtérkép és a kézzel írt itinered alapján, hiszen így sokkal jobban rögzülnek a bejárt vidékek, gazdagítva rutinodat, fejlesztve tájékozódóképességedet. A segédleteket hagyd meg a valóban szorult helyzetekre, amikor éppen nincs kihez odamenni a buszmegállóban vagy a kis falu kocsmájában, hogy merre is van az előre.

motoros-applikaciok-alkalmazasok-5651
Keress papírtérképen, motoros alkalmazásban vagy csak kérj útba igazítást az út szélén, a lényeg, hogy igyekezz mindig új utakra lelni, felfedezni, mert ez a túrázás valódi értelme

Kár lenne tagadni, hogy a navigálást segítő eszközök fejlődése, elterjedése igenis hasznos. Aki élből elutasítja ezeket, és arra hivatkozik, hogy Peter Fonda még az óráját is eldobta az Easy Ridersben, az valószínűleg nem vesztegelt soha elhagyott földúton, naplemente után, ahová még a távoli közvilágítás fénye sem jutott el, hogy iránytűként segítse a továbbhaladást... Akárhogy is, a fejlett technika bármikor kisegíthet, egyszerűen csak a helyén kell kezelni, és tényleg akkor használni, mikor saját találékonyságunk és kalandvágyunk már kevés a biztos továbbhaladáshoz.