A világbajnokságok versenymotorjait ritkán tesztelhetik motoros újságírók, de ha mégis ilyen rendhagyó tesztet szervez valamelyik gyár, azt általában a versenyszezon végeztével teszi. Logikus, hiszen az idény közepén senki sem akar kockáztatni egy esetleges motortörést, arról nem is beszélve, hogy milyen sokrétű, plusz szervezési feladatokat ró a csapatokra egy ilyen esemény. A BMW Motorrad Italia - a Superbike VB gyári támogatású privát csapata - azonban nem volt rest a nyár közepén kerekíteni egy olyan rendhagyó tesztet, ahol közvetlenül a széria S1000RR után megkergethettük Sylvain Barrier Superstock gépét, majd James Toseland és Troy Corser superbike-ját is.

BMW S1000RR
A többi BMW-s versenyző motorja is ott volt, többek között a tavalyi Superstock bajnok Badovinié és a "majdnem Superbike világbajnok" Haslamé is

Monza, avagy a Sebesség temploma

A világ minden tájáról összesen 48 újságírót hívtak meg a motorsport történelem egyik ikonikus helyszínére, az észveszejtően gyors vonalvezetésű Autodromo Nazionale di Monza versenypályára, amelyet a "Sebesség templomának" is becéznek. Ez a híres aszfaltcsík a Superbike Vb naptárában is szerepel, és annak ellenére, hogy tulajdonképpen csak jobb kanyarokból és sikánokból áll - a pálya egyetlen balkanyarja inkább csak egy törésnek mondható - nem egyszerű feladat megtanulni, hogy melyek az igazán gyors ívek. Ott van például a Curva Grande, az első sikán utáni 500 méter hosszú jobbkanyar, amiben 220 km/óra körüli tempóval fordulva is azt éreztem, hogy itt ennél sokkal gyorsabban is lehetne menni. Ráadásul ez a kanyar teljesen beláthatatlan: a belső oldalon az aszfalt mellett fut végig a szalagkorlát, és hatalmas fák takarják el a kilátást, szóval minden körben bíznunk kell benne, hogy nem tűnik fel előttünk egy sokkal lassabb pilóta, mert nem egyszerű feladat hirtelen irányt váltani egy 200 felett száguldó, lapon fekvő motorral. A célegyenesben kis híján elérik végsebességüket a superbike-ok, majd erről a tempóról kell lefékezni és egyes fokozatig visszaváltani az első sikán 90 fokban elkanyarodó jobbosa előtt. Minden kétséget kizáróan ez a Vb legkeményebb féktávja...

Mindössze négy kört mehettünk mindegyik motorral, ami nem hangzik túl soknak, de az ilyen exkluzív versenymotor teszteken ez mindig így szokott lenni, és mivel közvetlenül egymás után ülhettünk fel a gépekre, sokkal jobban kirajzolódtak a különbségek. Az első menetben egy Akrapovic rendszerrel megspékelt széria S1000RR-rel köröztem. Ennek a modellnek már alaposan megismertem kellemes pályaerényeit - a gigászi teljesítményt, a jól kontrollálható erőleadást és a kiegyensúlyozott viselkedést - hiszen ott voltam 2009-es bemutatótesztjén, majd 2010-ben tizenkét hónapon át nyúztam egyet utcán és pályán egyaránt. Ezen a monzai teszten viszont a BMW-sek nem tekergették be valami ügyesen a futóművet, túlzottan orrára volt állítva az RR, és a kormány egyfolytában csapkodott a kigyorsításokon. Négy kör alatt az összes vezetéstechnikai trükkömet bevetettem, mégsem akart lenyugodni. Arra viszont nagyon is jó volt ez a menet, hogy legyen némi fogalmam a pálya adottságairól, mielőtt rávetettem volna magam a versenygépekre.

BMW S1000RR
Egy rossz futómű-beállítással az egyébként zseniális szériamotort is el lehet rontani

Superstock versenymotor

Nem hiszem hogy létezik olyan motorsport rajongó, aki ne hallott volna a BMW S1000RR elsöprő győzelméről a tavalyi Superstock FIM Kupán, ahol Ayrton Badovini egy kivétellel az összes versenyt megnyerte. Ez elég jól megmutatta a BMW fölényét a literes sportmotor kategóriában, hiszen a Superstock szabályai csak minimális módosítást engednek, tehát itt - a Superbike-kal ellentétben - valóban széria közeli motorok versengenek egymással. Idén az olasz Lorenzo Zanetti és a francia Sylvain Barrier küzd ebben a géposztályban, Badovini pedig feljebb lépett a 'Bike-ba.

BMW S1000RR
A BMW Motorrad Italia csapat. Két szélen az idei Superstock pilóták, Zanetti (#87) és Barrier (#20). Középen a kétszeres világbajnok Toseland (#52) és a tavalyi Superstock bajnok Badovini (#86)

Miután leszálltam a szériagépről, a francia Stock pilóta 20-as rajtszámú versenymotorját gurították elém a szerelők. A szorgos személyzet ilyenkor pontosan úgy bánik a tesztelőkkel, mint hétvégenként a versenyzőkkel: egyikőjük kitolja a motort a boxból, a másik megtartja szemből amíg ráülök, a harmadik pedig készségesen megkérdezi, hogy át kell-e állítani valamit. Leellenőrzöm a fék- és kuplungkarokat, a gyorsgázt, és azt, hogy a most felesleges elektronikai rendszereket (például a boxutcai sebességlimitert) kikapcsolták-e. Felpróbálom magam a lábtartókra is, amik furcsán rövidnek tűnnek, de ezzel most hirtelen nem tudunk mit kezdeni, alkalmazkodnom kell hozzájuk. Kicsit még fészkelődöm a versenygép magas ülésében, hogy szokjam a fílinget a négykörös menet előtt, majd ismét fejest ugrok az arénába.

BMW S1000RR
Gumimelegítőkbe öltöztetett világbajnoki versenymotorok, teljes kiszolgáló személyzettel. Tizenhat körön át igazi vb-menőknek érezhettük magunkat.

Bár ez a fejes az első féktávon inkább egy hasasra sikerül, mert a lábfejem lecsúszik a langaléta franciához méretezett rövid lábtartókról - ez jól mutatja, hogy mennyire a pilóták testi adottságaihoz és vezetési stílusához szabják a versenymotorokat. (A rövidebb lábtartó nagyobb szabadmagasságot eredményez a kanyarokban, de az eleve magasabbra emelt motorokon ez nem feltétlenül szükséges, később a két superbike-on nem is tapasztaltam ilyet.) Természetesen a gumikat felmelegítették, így a szokásos ismerkedős körökhöz képest viszonylag bátran hajítom be a stockmotort az első sikánba. Óóóó, apppááám, ezt a finomságot! A versenygép kifinomultan működő kezelőszervei pont azt a nyers viselkedést tüntetik el, ami a szériamotort jellemzi. Itt vajpuhán dolgozik minden, így a második körre már egész jól összebarátkozom a francia pilóta motorjával. Sokkal kevésbé ideges a kigyorsításon mint a szériamotor, ami nemcsak a jól eltalált geometriának köszönhető, hanem annak is, hogy a rövidebb áttételű gázkar ellenére is gyerekjáték finoman gyorsítani a géppel, még egyesben is! Megdöbbentő a különbség. Amíg a szériamotor 7000 környékétől őrülten tol, és állandóan a világűrt akarja megvilágítani felemás fényszóróival, addig a stock paripa szép nyugisan veszi fel a teljesítményt, körülbelül olyan érzés a gyári RR után, mint egy 750-es.

BMW S1000RR
Lehetséges, hogy egy versenygép erőtlenebbnek tűnik, mint a szériaváltozat?

Igen, ez egyáltalán nem túlzás, konkrétan gyengébbnek érződik a superstock motor, mint a széria. Persze ez csakis azért lehetséges, mert a versenymotoroknál az a legfontosabb, hogy sikeresen ötvözzék a lehető legnagyobb csúcsteljesítményt a finom gázreakciókkal és a középtartományban is erős, egyenletes teljesítmény-leadással, hiszen a pilóták így tudnak a leghatékonyabban kigyorsítani a kanyarokból és a leghamarabb végigszáguldani az egyenes szakaszokon. Nem könnyű megtalálni az arany középutat, még úgy sem, hogy itt a környezetvédelmi előírásoknak nem jut szerep. Legtöbbször vagy nem elég erős a motor - tehát nem elég gyors -, vagy túlzottan agresszív.

Manapság már mindent az elektronika határoz meg, így nem csoda, ha egy óvodás gyerek a "Mit mond az egér?" kérdésre azt válaszolja, hogy "Klikk..." Ez az élet minden területére igaz, tehát ha egy versenycsapat élen jár a számítástechnika - vagyis a motormenedzsment - terén, és tudásának gyümölcsét megfelelő kétkerekűre telepíti, az jó eséllyel indulhat a Vb-címért.

BMW S1000RR
A ma versenygépein mindent elektronika felügyel. Ahol nem avatkozik közbe, ott adatokat gyűjt.

A BMW Motorrad Italia mérnökei úgy hangolták a superstock gép blokkjának elektronikáját, hogy a lehető legfinomabban reagáljon a gázparancsokra, a 7000 környéki teljesítményugrást pedig tükörsimára vasalták, így a 200 lóerős gép szokatlanul szelíden viselkedik, ami teljesen átveri a szériamotorokhoz szokott érzékeimet. A stock RR szinte már unalmasan gyorsít, az viszont tény, hogy gyorsabban végigrepít Monza szalagkorlátokkal övezett egyenesein, ráadásul jóval nyugodtabb is, ami nem csak a pontosan hangolt, Öhlins alkatrészekkel tuningolt futóműnek és a megfelelő geometriának köszönhető, hanem az előbb említett elektronikai beállításoknak is. Ez a gép nem akarja mindenáron megmutatni, hogy ő a legerősebb a vetélytársai közül, egyszerűen csak az és kész. Rendre a legnagyobb végsebességet produkálja a versenyeken, de az idei szezonban Badovini nélkül már nem sikerültek olyan fényesen a dolgok: Zanettinek és Barriernek is csupán egy-egy első helyezés áll a neve mellett. Előbbi itt Monzában, utóbbi Brnóban diadalmaskodott. Vagyis a Vb két leggyorsabb helyszínén győzött a BMW, a technikásabb pályákon idén a ducatisok viszik a prímet. Habár a BMW Motorrad Italia erre az évadra is egy nagyon készséges és finoman működő versenymotort rakott össze, egyelőre mégis úgy tűnik, hogy azt a bizonyos arany középutat nem sikerült tökéletesen megtalálni a teljesítmény-leadásban.

BMW S1000RR
Többek között ezeknek az onboard kameráknak köszönhetjük a Superbike Vb látványos közvetítéseit. Sajnos a teszten nem használhattuk őket.

Bajorok a Superbike Vb-n

Két évvel ezelőtt, amikor a BMW először nekiugrott a világbajnokságnak, legtapasztaltabb pilótájukat Troy Corsert arról kérdeztük, hogy milyen területen szorul fejlesztésre az S1000RR superbike változata. A kétszeres világbajnok ausztrál azt mondta, hogy a túl durva terhelésváltási- és gázreakción, valamint az elektronikai csomagon - például az egykerekezés-gátlón - kell fejleszteni, viszont a vázat és a motor erejét nagyon dicsérte. Nos, ez mára némileg megváltozott. Természetesen a váz még mindig ugyanaz, ezzel nincs is semmi baj, de a Vb-n a felszteroidozott Yamahák és az Apriliák rendre otthagyják a BMW-ket, legtöbbször még a hosszú egyenesekben is. Pontosan tudjuk, hogy a szériaváltozatok között ez lehetetlen volna, tehát itt látszik igazán, mekkora különbség van a szalonokban kapható utcai gépek és a Superbike Vb agyontuningolt versenymotorjai között. Itt ugyanis szinte minden változatás megengedett, így leginkább a csapatokon és a pilótákon múlik, hogy ki hol végez, nem pedig az alapmotoron.

BMW S1000RR

Mindegyik gyár folyamatosan fejleszti a versenymotorjait, a BMW idén már a tízedik generációs S1000RR blokkot csavarozta a superbike-okba. A csúcsteljesítmény 220 lóerő a főtengelyen mérve, ami nem egy eget rengető adat, azonban ne felejtsük el, hogy a pályamotorozásnál mekkora jelentősége van a teljesítmény-leadásnak is! "Az a célunk, hogy minél nagyobb csúcsteljesítményt produkáljon a blokk, anélkül hogy feláldoznánk a középtartománybeli nyomatékot." - mondta Rainer Bäumel, a BMW Motorrad Motorsport versenyrészlegének vezetője. "A súlyelosztást is optimalizáltuk, az idei motoron több súly jut hátra. Emellett az üléspozíción is módosítottunk, hogy a pilóta jobban terhelje a hátsó kereket." - teszi hozzá Bäumel. Ez szintén azt szolgálja, hogy a motorerőt minél hatékonyabban tudják átvinni a talajra.

BMW S1000RR
A pillekönnyű 16,5 colos OZ felnik kisebb giroszkóp hatást keltenek, így nagy tempónál is könnyű döntögetni a superbike-okkal, a rövidebb kipufogó rendszerrel pedig nagyobb nyomatékot sikerült kicsiholni a blokkból.

A szériamotornál 20 kilóval kisebb tömegű superbike könnyű, 16,5 colos kerekeken gurul, így a rugózatlan tömeg is jóval kevesebb, ami nagyban segíti a gép gyors dönthetőségét. Ezen a teszten ugyanazokat a speciálisan Monzára fejlesztett gumikat szerelték a BMW-kre, amiken a vb-mezőny is kergetőzött itt. Hátulra a többkomponensű keverékkel, és középen megerősített szerkezettel ellátott Pirelli Diablo Superbike slick került (a sok nagytempós egyenes miatt), előre pedig a szokásos SC2-es keverék.

Toseland vs. Corser

Pár perc szünet következett a Superstock masina után, hogy aztán jöhessenek a nap legnagyobb durranásai, a superbike-ok. Türelmetlenül totyogok fel és alá a boxban, majd egyszer csak a szervező rámutat James Toseland, valamint Troy Corser motorjára, és szélesen mosolyogva, vicces olasz akcentussal hozzám fordul: "Miszter Láví, icc jór tőrn!" Nem is tudom, sírjak-e vagy nevessek: mindkettejük kétszeres Superbike világbajnok, és én mindjárt felülök a motorjaikra!

James az olasz privát csapathoz, a BMW Motorrad Italiához szerződött erre a szezonra, Troy pedig továbbra is a gyári alakulat, a BMW Motorrad Motorsport pilótája. Kíváncsian várom, hogy lesz-e valami különbség a két gép között, de a menetek előtt arra tippelek, nem igazán. Húsz perccel később azonban megdöbbenve állok a piros-fehér-kék motorok mellett és a fejemet vakargatom: a két BMW superbike ugyanis merőben másként viselkedett!

BMW S1000RR
Toseland gépe amatőr pályamotorosoknak is ideális lenne

Az üléspozíció nagyon hasonló volt - kivéve Corser furcsán éles formájú tankját -, a magasra emelkedő plexik ugyanolyan csúnyán torzították a képet, és a bivalyerős blokkok is ikertestvéreknek tűntek. Mindkét superbike sokkal könnyedebben pörgött fel terhelés alatt mint a stock motor, és hamarabb le is forogtak, én meg alig győztem táncolni a váltókaron. Egy taposás, egy durranás - a gázt vissza sem kell engednem, miközben feljebb kapcsolok, és ahogy az elektronika egy pillanatra elveszi a gyújtást, az el nem égetett üzemanyag felrobban a kipufogóban. Minden egyes váltást kisebb fajta hangrobbanásként élek meg, mint amikor a vadászgépek átlépik a hangsebességet. És a tempó is egész hasonlónak érződik a repülőkéhez, főleg itt Monzában, ahol a pálya mellett futó szalagkorlátok miatt kétszáz felett egyre szűkebbnek tűnik a tér.

Kigyorsításon olyan, mintha összevegyítették volna a stock motor blokkjának lágy és finom kezelhetőségét a széria RR őrült tolási kényszerével, a teljesítményhez pedig mindenhol tegyünk hozzá egy 1,2-es szorzót. Persze ez menet közben inkább kettes szorzónak tűnik. Ezzel a két géppel jóval nagyobb tempót értem el a pálya minden egyes pontján, az egyenesek egyszerűen lerövidültek, és azon a szakaszon, ahol a superstock motorral elég volt csak egy kicsit fékezni, a superbike-okkal már komolyabb féktávot kellett vennem, hiszen jóval gyorsabban értem oda. Itt már nem éreztem gyengélkedést az alsó tartományban, mint a stock motoron. A 'bike-okból orrán-száján ömlött a nyomaték, amit a kipörgés-gátló ügyesen osztott a hátsó guminak, így bátran húzhattam a gázt. Van valami kísérteties abban, ahogy ráteszem a tüzet, és érzem is a blokkban tomboló erőt, de az überokos elektronika el-elcsipeget a gyújtásból és a pillangószelepeket sem hagyja bolond módjára kinyitni. Épp csak annyi lelkesedést enged át az aszfaltra, amennyire szükség van ahhoz, hogy a lehető legjobban gyorsuljunk anélkül, hogy elvesztenénk a tapadást és túlságosan keresztbe állnánk. Ez egyrészt kellemesen megnyugtató, másrészt kicsit olyan, mintha nem egyedül vezetném a gépet, hanem ketten tennénk ezt. Mint amikor az autósiskolában az oktató belelép a pótpedálokba. Persze nyilvánvaló, hogy nekünk a legérzékenyebb fokozatra állították a szerkentyűt, nehogy valamelyikünk elhajítsa a százmilliós paripát, és bepanírozza egy kis sóderrel...

BMW S1000RR

A hidegzuhany a két superbike futómű-beállítása és kezelhetősége terén tapasztalt eltérés volt. Toseland motorján sokkal többet és jobban dolgozott a futómű, amíg Corser pengeéles gépe túlságosan is merevnek tűnt. Annyira feszes volt, hogy azt éreztem rajta, ezzel a géppel még csak meg sem tudnám közelíteni azt a tempót, amivel ki lehetne használni a beállítások előnyeit. De ami ennél fontosabb, hogy az ilyen feszes hangolás sokkal jobban megdolgoztatja a gumikat, amik épp emiatt hamarabb el is kopnak, hiszen a rugózás egy részét nekik kell felemészteniük. Ezt támasztotta alá az is, hogy az újságírós tesztre meglehetősen hülyebiztosra állított kipörgés-gátló Corser motorján hamarabb kezdte ropogtatni a blokkot mint Toselandén, tehát az ő versenygépe alatt valóban nagyobb terhelést kaphatnak a slick-ek. Ez talán válasz is lehet arra a kérdésre, miért van az, hogy sokszor az első néhány körben vezeti a versenyt, aztán egyre hátrébb és hátrébb csúszik. Pofátlan módon neki is szegeztem a kérdést: "Nem lehet, hogy a túl feszes beállítások miatt nagyobb terhelést kapnak a gumik, és emiatt hamarabb elkopnak?" Troy ezt nem is tagadta. Aztán tovább feszítettem a húrt: "Egy ilyen tapasztalt versenyző mint amilyen te vagy (Corser 1996 óta megy a VB-n, és a legtapasztaltabbak egyike, innen kapta becenevét: Mr. Tapasztalat) esetleg nem tudna változtatni a vezetési stílusán, hogy ne nyírja ki a gumikat a versenyek felénél?" A végtelenül nyugodt ausztrál csak annyit mondott: "Már dolgozunk a probléma megoldásán."

BMW S1000RR
Corser pengeéles superbike-ját közel sem olyan könnyű megülni, mint az olasz csapat versenyparipáját

Tudni kell, hogy Troy Corser motorozási stílusa a minél nagyobb kanyarsebességre épül, tehát akármilyen furcsán is hangzik, ő nem a legkeményebb féktávra megy rá, hanem arra, hogy a lehető legnagyobb tempóval eressze be a motort a kanyarokba. Legalábbis ő maga így foglalta össze a lényeget. Eszerint érthető a feszes beállítás, de azért elég beszédes tény, hogy amikor a csapatfőnök nyomására tavaly változtattak a hangoláson, Corser rögtön dobogóra állhatott... Emellett azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy a Motorrad Italia versenygépén Badovini egyre többször maga mögé utasítja a két gyári menőt (Leon Haslam, a másik gyári pilóta nagyon hasonló beállításokat használ, mint Corser).

BMW S1000RR

Toseland BMW-je sokkal élhetőbb, többet mozog a futóműve, és könnyebben motorozható, pont emiatt nagyobb tempót tudtam vele diktálni, és pontosabban is találtam rá az ívekre. Ez csak megszokás kérdése: van, akinek a feszes beállítás fekszik jobban, van akinek a lágyabb, viszont ha már hozzászoktunk az egyikhez, nehéz átállni a másikra. Persze a kanyarok közepén, amikor a megfizethetetlen Öhlins futóművek szinte teljesen összenyomódva olvassák le az aszfalt repedéseit - amikből itt Monzában volt egy jó pár - a visszajelzések mindkettőn tonnaszámra ömlenek. A különbség leginkább ott érezhető, hogy Corser motorjával sokkal nehezebb centire pontosan eltalálni az íveket, és ha az ember egy kicsit is elhibázza a szükséges mozdulatsort a kanyar elején, a motor rögtön másfél méteres ívtévesztéssel büntet a másik végén. Ezen a gépen tehát sokkal jobban ott kell lenni agyban, és erősebben kell koncentrálni mindenre, mint Toselandén.

James Toseland laza onboard felvételt készít, miközben néha a kamerát is igazgatja

Sajnos JT a szezon elején csúnyán lesérült, emiatt idén sok versenyt ki kellett hagynia, így aztán most olyan, mintha eltűnt volna a süllyesztőben, de az az érzésem, hogy ha felépül, komoly veszélyt fog jelenteni az élmezőnyre. Csapattársa, a Superbike kategóriában újoncként debütáló Ayrton Badovini az elmúlt hónapokban már megvillantotta néhányszor a foga fehérét, tehát kijelenthetjük, hogy az olaszok motorjában is megvan a potenciál.

Egy biztos, mindenképpen gyümölcsöző lehet az együttműködés az olasz és a német csapat között, hiszen a mérnökök szinte minden információt megosztanak egymással. Itt nincs ellenségeskedés, és ha a gyári menők bizonyos alkatrészekhez előbb is jutnak hozzá, azért az olaszok is tudnak mutatni egy-két olyan fortélyt, ami a végén mindenképpen a BMW szekerét tolja. Ez pedig végeredményben nekünk, az utca motorosainak jön jól, hiszen előbb-utóbb a versenycsapatok okos fejlesztései a mi szériamotorjainkban kapnak helyet, vagyis az igazi győztesek mindig mi leszünk.

Technikai adatok - BMW S1000RR Motorrad Motorsport superbike

Blokk: 999 cm3, négyütemű, négyhengeres, f/h

Váltó: 6 sebességes

Teljesítmény: 220 LE 14,000-es fordulat felett

Furat x löket: 80 x 49.7 mm

Sűrítési viszony: 14.5:1

Üzemanyag-ellátás: 48 mm-es Dell’Orto befecskendező

Üzemanyagtank: 23.5 liter

Száraz tömeg: 165 kg

Tengelytáv: 1.428 mm

Első futómű: Öhlins TRS-P25 fordított villák

Hátsó rugóstag: Öhlins

Első fék: 320 mm-es tárcsák, hatdugós Nissin nyergek (Corser), 320 mm-es tárcsák, négydugós Brembo nyergek (Haslam)

Hátsó fék: 220 mm-es tárcsa, kétdugós Nissin nyereg (Corser), 220 mm-es tárcsa, kétdugós Brembo nyereg (Haslam)

Kerekek: Elöl: 16.5" x 3,5" Hátul: 16.5" x 6.25"