Az újragondolt útvonal miatt először rajtolhattak perui helyszínről a január ötödikén indult viadal résztvevői, és a start előtt kapott itinerből kiderült, hogy a napi szakaszok minden eddiginél keményebbek lesznek. A versenyzőket és a technikát is megviselte, hogy közel öt kilométerrel a tengerszint felett(!) jelölték ki az egyes etapok ellenőrző állomásait, így a fáradtságot a masinák oxigénhiánya és a pilóták légszomja is tetézte.

Sajnos idén nem indult magyar színekben motoros, de azért volt kinek szurkolnunk - a szabadkai Saghmeister Gábor KTM-mel nevezett a tizennégy napos kalandra. Gábor kimondottan jó mérleggel rendelkezik korábbi versenyeiről, hiszen már négyszer vágott neki a viadalnak - illetve egyszer nem rajtolhatott el a 2008-as, törölt versenyen -, és mindössze egy alkalommal nem sikerült célba érnie. Most is remekül kezdett, első nap a 104. helyen ért célba, majd három nap alatt több mint harminc helyet javítva(!) üldözőbe vette a mezőny első harmadát. Nem volt könnyű dolga, hiszen privát versenyzőként kellett helytállnia a közel kétszáz fős tömegben, de szívós, kitartó munkával folyamatosan feljebb tornázta magát.

dakar 2013 saghmeister gabor
Saghmeister Gábor folyamatosan fejlődve végül a 61. helyen fejezte be a Dakart - gratulálunk!

Jól mutatja precizitását, hogy a baljós tizedik szakaszt leszámítva minden nap sikerült megőriznie pozícióját, vagy megelőznie néhány társát, így összesen ötvenhárom helyet javítva a hatvanegyedikként fejezte be a 2013-as Dakart.

Eközben az élen Francisco López Contardo (KTM), David Casteu (Yamaha), Ruben Faria (KTM) és a tavalyi győztes Cyril Despres (KTM) csatázott az összetett elsőségért. Jó ideig úgy tűnt, hogy a yamahás pilóta megtörheti a KTM hegemóniáját a Dakaron, ám a kilencedik szakaszon történt baleset keresztülhúzta a számításait.

despres dakar 2013
Despres ismét a dobogó tetején! A tavalyi siker után 2013-ban is a francia KTM-es bizonyult a leggyorsabbnak

A komoly előnyt felhalmozó David Casteu-nak át kellett adnia a képzeletbeli dobogó felső fokát, miután a Tucumán és Córdoba közötti 852 km-es etapon egy szarvasmarhával ütközött. Szerencséjére nem sérült meg súlyosan, de a baleset következtében megrongálódott a motorja, így mindössze a 85. helyen zárta a szakaszt. A balszerencsés ütközés után a portugál Ruben Faria ugrott az élre, nyomában Despres-vel, aki mindössze öt perccel volt lemaradva márkatársa mögött.

caseeu dakar 2013
David Casteu (Yamaha) győzelmi reményei egy baleset miatt hiúsultak meg

A tizedik szakaszon tempót váltott a tavalyi győztes Despres, több mint egy perces fórral átvette a vezetést az összetettben, és ezt napról napra hizlalva a végén közel tizenegy percet vert a második Fariára, akit a chilei Francisco López Contardo követett újabb tizenkilenc perc lemaradással.

rodrigues dakar 2013
Hélder Rodrigues (Honda) az összetett dobogóért indult harcba, de be kellett érnie az utolsó szakaszon szerzett harmadik hellyel, végül hetedikként zárta a kéthetes kalandot

Sajnos idén is követelt egy motoros áldozatot a viadal, ugyanis halálos balesetet szenvedett a mindössze 25 éves Thomas Bourgin (FRA), akinek ez volt élete első Dakar versenye. Az összetett 68. helyen álló pilóta versenyen kívül, egy emelkedőn haladt a napi rajtprocedúra felé, amikor egy chilei rendőrautónak ütközve végzetes sérüléseket szenvedett.

Az ATV-k/quadok mezőnyében aligha lehetett kérdéses, hogy Marcos Patronelli sokadik alkalommal is uralja a kéthetes versenyt. Előnyét jól mutatja, hogy közel két órát(!) vert a második Casaléra, míg a harmadik a lengyel Sonik lett - mindhárman Yamahával.