Az F.C.C. TSR Honda France nyerte az idei Le Mans-i viadalt, mely 77 200 nézőt vonzott, amire utoljára 10-15 évvel ezelőtt volt példa. A Mike Di Meglio, Josh Hook és Alan Techer alkotta trió lett az első a Yart Yamaha és a BMW Motorrad csapata előtt.

Forró hangulat és fagyos időjárás a Le Mans-i 24 óráson.

Miként korábban beszámoltunk róla, Kovács Bálint, a H-Moto pilótája a Maco Racing színeiben, a korábbi GP-versenyző Anthony West csapattársaként állt rajthoz Le Mans-ban. Nem mindennapi kihívás volt teljesíteni a verseny éjszakai szakaszát, hiszen hajnalban fagyott a pályán, és – részben – ezért sok esés történt az éjjeli, hajnali órákban.

kovacs-balint-le-mans-2023

– Reggel 8 óra, a verseny 17 órája tart. Kemény éjszakánk volt, a

hőmérséklet a pályán 0-3 fok körül alakult – olyan hideg volt, hogy befagyott a safety car-ok ablaka.

Rengeteg baleset és elektronikai hiba volt, ami a csapatunkat is érintette. Hajnalban elfolyt egy kis olaj, majd leállt a motor, amit sikerült újraindítanom. Mire megcsinálták a szerelők, elment 50 perc, ezzel a 9. pozícióból a 19.-re kerültünk, igyekeznünk kellett. Ezek után sikerült 43 körös etapot teljesítenem, amivel újra feljebb kerültünk, de ellenőrizni kellett, hogy csöpög-e az olaj, és ez újabb időveszteséghez vezetett. Miután úgy tűnt, a motorral minden rendben, fél nyolc körül a csapattársam elesett a motorral, egyelőre nem tudjuk, mi van vele (reméljük nincs komoly probléma), most újra a boxban várjuk, hogy a szerelők mihamarabb végezzenek és kiderüljön, tudjuk-e folytatni a versenyt

– mesélte Kovács Bálint a viadalról.

Kovács Bálint

Végül sikerült összerakni a motort, ám a befutó előtt kiderült, hogy váltógondok miatt kétséges a célbaérés.

A verseny utolsó órájában vagyunk, és sajnos komoly váltóproblémánk van a motorral. A szabály szerint a verseny vége előtt 5 perccel zárják a boxutcákat, a csapat vezetői úgy döntöttek, előtte kiküldenek és megpróbálok áthaladni a célvonalon. Sajnos nem biztos, hogy menni fog, de bízunk benne: egy a lényeg, hogy nekem és a motornak bármilyen sorrendben át kell haladnunk a célvonalon...

– foglalta össze Bálint a helyzetet a befutó előtt.

Hogy milyen heroikus küzdelem volt egyáltalán körbeérni a motorral, azt remekül mutatja az ünneplés és az a kitörő öröm, amivel a célbeérő Bálintot fogadták a boxban (Bálint beérkezése 5:05-től látható)

A következő EWC-futamot éppen két hónap múlva, június 16-án rendezik a legendás spái versenypályán, ahol szintén ott lesz Bálint és a Maco Racing Team.