A múlt hétvégén rendezték meg az Endurance-világbajnokság újabb 24 órás viadalát, mégpedig a legendás belga pályán, Spa-Francorchampsban. Kovács Bálint, a H-Moto Team versenyzője végig fantasztikus teljesítményt nyújtva az abszolút ötödik helyén végzett a lengyel Wójcik Racing Team csapatában, ami az elmúlt évek messze legjobb világbajnoki szereplése – rég láttunk már ilyen előkelő helyen magyar motorost egy világversenyen.

Kovács Bálint ötödik lett a spái 24 órás versenyen

Eddigi EWC-s pályafutása messze legjobb hétvégéjén van túl Kovács Bálint, ugyanis a H-Moto Team versenyzője a lengyel Wójcik Racing Team tagjaként nemcsak részt vett az idei Endurance-világbajnokság belga Spa-Francorchampsban rendezett 24 órás vb-futamán, hanem sokáig még a dobogóért is harcban volt a csapatával. Ráadásul mindezt a Superbike-ban, ugyanis hiába nevezték a 20 éves motorost ezúttal is a Spa-i 24 óráson a Superstock 1000-es kategóriába,

végül megint átkerült a királykategóriába, ugyanis a csapat egyik francia versenyzője, Mathieu Gines súlyos sérülést szenvedett, így őt kellett helyettesítenie. Ha már Bálint megkapta az újabb bizonyítási lehetőséget a legjobbak között, hát élt is vele...

kovacs-balint-otodik-lett-spa-francorchampsban-riport
Bálint az utolsó pillanatban került át az edzésgyőztes Superstock-csapatból a királykategóriába, de gyorsan összebarátkozott a motorral és végül ötödik helyen ért célba

Maga a viadal június 4-én délután egykor indult, és a több piros zászlóval, valamint biztonsági autós felvezetéssel megszakított viadal június 5-én, pünkösdvasárnap 13 órakor ért véget. Ráadásul fantasztikus sikerrel, hiszen Bálint, valamint két csapattársa, a francia Morais Sheridan és a brit Dan Linfoot végül az ötödik helyen zárt, és az itt szerzett 33 pontnak köszönhetően a csapat a világbajnoki pontversenyben is feljött a 9. helyre.

Éjjel dupla etapokat teljesítettek a pilóták, hogy legyen idejük kipihenni a pályán töltött 35-40 kört

„Annyi minden történt velem az elmúlt napokban, mintha legalább egy hónapon keresztül versenyeztünk volna Spában. Ezúttal is a Superstock csapatba neveztek, ráadásul nagyon jól ment a motor alattunk az edzéseken, így senki sem lepődött meg azon, hogy a csapat megszerezte a pole pozíciót a Stock kategóriában. Ám jómagam ekkor már a Superbike-csapatban voltam, ugyanis francia csapattársam, akinek ezúton is gyors gyógyulást kívánok, súlyosan megsérült. Harmadik pilótaként az első felmenetelemkor még szoktam a motort, és a köridőkben is nagy volt a szórás.

A reggel érkezett eső alaposan átrendezte a sorrendet, és nyolc óra körül Bálinték már a harmadik helyen álltak

Ám amikor másodszor is pályára gurultam, már teljes volt a barátság a Yamahával, így a gyors és konstans körökkel már jól tartottam magam. A pálya világítása bőven hagyott kívánnivalót maga után, így a csapatvezetés úgy döntött, hogy valamennyien dupla etapot teljesítünk az éjjel, hogy többet tudjunk pihenni. Így rám is 38 kör várt, de a fizikai állapotommal nem volt gond, könnyedén bírtam a terhelést. A reggel érkező eső is segített, ekkor egészen a harmadik helyig meneteltünk, ám azt tudtuk, a gyári alakulatok között ez nem reális. Bevallom, kicsit tartottam az esős felmeneteltől, hiszen régen versenyeztem már ilyen körülmények között, ám végül az egyik leggyorsabb Dunlop abroncsos versenyzőként zártam. Én voltam a befejező ember, és elárulhatom, semmihez sem hasonlítható az az érzés, amikor a huszonnégy óra elteltével az ötödik helyen célba viszed a motorod. Még most sem hiszem el, hogy ilyen jól szerepeltünk –

mesélte Bálint a verseny után.

A BMW Motorrad WET nyerte a spái 24 órást, megelőzve a Beringer Kawasaki, a TSR Honda, a SERT és az ötödik helyen befutó Wojcik Racing alakulatát
A H-Moto Team tulajdonos-csapatvezetője szerint pilótája ismét emberfeletti teljesítményt nyújtott, és nem titkolja, számára ez az ötödik hely bizony győzelemmel ér fel.

Emberfeletti. Ez az, ami eszembe jut erről a sikerről. Huszonnégy órát küzdesz magaddal, az elemekkel, a technikával és az ellenfelekkel! Viszont csak a célban derül ki, hogy mit kapsz az élettől cserébe a küzdelemért. Ez a világbajnoki ötödik hely felér a győzelemmel. Jó úton járunk, hogy újra nekünk szóljon a himnusz. Most élveznünk kell a sikert, feltöltődni, mert holnap újra azon dolgozunk majd Bálinttal, hogy sikereket hozzunk haza. Köszönöm mindenkinek, aki segített ebben nekünk

- jelentette ki Kelemen Krisztián.

Én voltam a befejező ember, és elárulhatom, semmihez sem hasonlítható az az érzés, amikor a huszonnégy óra elteltével az ötödik helyen célba viszed a motorod – mesélte Bálint a befutó után

A FIM EWC következő állomása Japánban lesz, augusztus 7-én, míg a zárófutamra (Bol d'Or) szeptember közepén kerül sor.