Hétvégén kezdődik a gyorsaságimotoros-világbajnokság 75. évada, ami többek között azért lesz különleges, mert összesen 13 világbajnok lép pályára Katarban.

Katarban megkezdődik a 2024-es MotoGP-szezon

A jelenleg is aktív pilóták közül Viñales (3 győzelem) és Marc Marquez (2 győzelem) volt a legeredményesebb itt a korábbi években, míg a márkák versenyében a Yamaha zsebelte be a legtöbb losaili győzelmet. Szám szerint tízet gyűjtött a japán márka, bár a teszteredményeket látva idén aligha gyarapodik ez a szám újabb diadallal, de persze ne szaladjunk ennyire előre...

motogp-2024-statisztika
Csodagyerek új szerepkörben: idén már Acosta is a királykategóriában indul

Megannyi Katar-dobogóst láthatunk a mezőnyben, akik közül néhányan most is küzdhetnek az elsőségért. A pályát remekül ismerő, sőt kedvelő pilóták között ott van

a már említett Marquez (5 dobogó), Francesco Bagnaia (2), Viñales (2), Johann Zarco (2), Bastianini (1), Quartararo (1), Jorge Martin (1), Binder (1), Luca Marini (1) és Di Giannantonio (1) is

– foglalta össze a MotoGP.com a legeredményesebb versenyzők névsorát.

Nyomasztó fölény: ha valamelyik Ducati a legjobb háromba kvalifikálja magát, akkor ez lesz a 61. egymást követő verseny, amelyen Ducati-pilóta indulhat az első sorból. Vagyis már több mint három éve tart az olasz hegemónia, és az sem mellékes, hogy az elmúlt 46 nagydíjon mindig volt Ducati-versenyző a dobogón...

Természetesen a legismertebb újonc, Pedro Acosta nevéhez is fűződik pár érdekes szám. Például

ha vasárnap vagy bármikor a következő két-három hónapban nyerni tudna, akkor ő lenne a legfiatalabb GP-győztes, mivel 19 éves és 290 napos lesz most hétvégén, míg Marc Marquez elmúlt húsz, amikor először a pódium tetejére állhatott.

Meglepő, hogy Acostával együtt is mindössze hat (!) olyan motoros lesz a rajtrácson, aki még nem nyert királykategóriás futamot, ami szintén remekül mutatja a mezőny erős színvonalát.

Nagy kérdés, hogy Marquez mennyi idő alatt alkalmazkodik a Ducatihoz, és hogy mikor küzdhet az első helyért

Végül pedig két érdekesség a pályáról. Először is szoros befutóra számíthatunk, hiszen Katar híres az ilyen versenyekről, sőt ez a pálya jegyzi a rekordot is. A 2021-es összecsapást Quartararo nyerte, és mögötte még 14 pilóta száguldott át a célvonalon alig 9 másodpercen belül. A másik rekord a legszorosabb páros befutóhoz kötődik, ugyanis húsz évvel ezelőtt, a 2004-es nagydíj 125-ös géposztályában Jorge Lorenzo és Andrea Dovizioso teljesen egyszerre haladt át a célvonalon. Még célfotó alapján sem tudtak igazságot tenni, győztest hirdetni, ezért a versenybírók a leggyorsabb kört jegyző Lorenzónak ítélték oda az első helyet.

Ennél szorosabb már nem lehetett volna...

A hétvégi nyitófutamokat szokás szerint az Arena4/Match4 közvetíti Magyarországon, így már pénteken déltől élőben követhetitek az edzéseket, míg a versenyek vasárnap délután háromkor kezdődnek.