Az MX szakág legjobbjait látta vendégül az apró holland település, Lierop, hogy a bütykösgumisok az idény utolsó versenyhétvégéjén eldöntsék végső sorrendjüket a világbajnoki tabellán. Szombaton reggel heves zápor áztatta a környéket, ami persze nem akadályozta meg a közel húszezer lelkes szurkolót abban, hogy kilátogasson a pályára. Napközben aztán az időjárás jobbra fordult, és a meleg szárítani is kezdte a finom homokot, de ennek ellenére a talaj keményen büntette a legkisebb hibákat is.

mx1 lierop rockstar suzuki

Az előselejtezőben Stirjbos (Suzuki) motorozta meg a leggyorsabb időt, de a legnagyobb problémát az okozta a 28 éves menőnek, hogy a vasárnapi két 35 perc plusz két körös futamon folyamatosan meg tudja tartani a ritmusát. A legutóbbi, 2007-es GP győzelmének helyszínére visszatérő Strijbos most az első rajtnál élre állt, de az óvatos, energiatakarékos motorozás végül megbosszulta magát és Carioli, illetve Simpson is elkapták. Végül a belga versenyző összeszedte magát, és visszakapaszkodott a második helyre. De a következő futam elején elkövetett hibák, és az ismételt második helyezés azt jelentette, hogy végül egy pont híján nem sikerült összetettben a dobogó legfelső fokára állnia.

Csapattársa Clement Desalle azzal, hogy megnyerte az előző három fordulót még a Holland futam előtt megerősítette második helyét Carioli mögött az MX1 bajnokságban. A belga nem nagyon remekelt a hétvégén, szereplése alapján nem is volt tényező a dobogó alakulása szempontjából. Az első futam első körében bukott, és utána messze lemaradt a vezető bolyról. Később még egyet esett, de így is sikerült 12. helyen beérkeznie. A következő futamon másodikként jött el a rajtgéptől, aztán felzárkózott mögé Strijbos, aki egy kisebb csapatot is magával húzott, ezért végül taktikus versenyzéssel hatodiknak ért be, ami összesítésben a kilencediket jelentette.

A bajnokság ezzel lezárult, a győzelmet - immáron hetedik címét bezsebelve - Cairoli szerezte meg, közel százpontos előnnyel Strbjos előtt. Ezzel a VB idei küzdelmei véget értek, de a 2013-as szezon még nem véget a Suzuki különítmény számára, ugyanis a 23 éves Desalle fogja vezetni a Belga csapatot a 67. Nemzetek krosszán három hét múlva a németországi Talkessel, Teutschenthal-ban.

strbjos

Kevin Strijbos: Nem vagyok túl boldog. Két céllal jöttem ide, hogy megszerezzem a bajnokság negyedik helyét, és hogy megnyerjem ezt a fordulót, de csak az egyik sikerült. A motorozásom nem volt hibátlan, különösen a második versenyen. A rajt rendben volt, de nem találtam a ritmust. Csak az utolsó tíz percben kezdtek rendben menni a dolgok, és sikerült a hatodikról feljönnöm másodiknak. Ez elég jó volt, de csak egy pontra maradtam le a győzelemtől, és ettől nem vagyok boldog. Shaun valóban jól motorozott, úgyhogy ma meg kell elégedjek a második hellyel. A második futamban hibáztam, mert megvolt a vezetés és kicsit visszavettem, hogy spóroljak az erőmmel és ez volt a baj. Kiestem a ritmusból és nem találtam az íveket, mert túl lassan mentem. Shaun és Antonio megelőzött, és megint csak a futam végére tudtam összeszedni magam.”

Clement Desalle: ”Örülök a második helyemnek a bajnokságban, de a hétvégének nem túlságosan. Nem éreztem jól magam ezen a GP-n. Rengeteg eső hullott az éjszaka, rengeteget változott a pálya, sokkal trükkösebb lett. Az első futam első körében volt egy szerencsétlen bukásom. Meg akartam tartani a ritmust mert tudtam, hogy ez egy hosszú verseny lehet, de elkövettem egy kis hibát és a kormány beleállt egyenesen a gyomromba. Húsz-, Harminc másodpercen keresztül nem kaptam levegőt. Utolsóként indultam a mezőny után, ez egy rossz verseny volt. A második futam nem a legjobb homokos menéseim közé tartozott. Szóval egy kicsit frusztrált ez a GP. Másodikként végezni a 2013-as bajnokságban egyszerre jó és rossz. Előre akartam lépni a csúcsra, és egész évben végig ezen dolgoztam. Azt hiszem, hogy az elmúlt pár futamon bizonyítottam is, hogy meg tudom csinálni."

Végeredmények:

MX1 Első futam: 1. Shaun Simpson (GBR, Yamaha), 41:15.958; 2. Kevin Strijbos (BEL, Rockstar Energy Suzuki World MX1), +0:21.348; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, Honda)

MX1 Második futam: 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 41:26.990; 2. Kevin Strijbos (BEL, Rockstar Energy Suzuki World MX1), +0:53.200; 3. Shaun Simpson (GBR, Yamaha)

MX1 Világbajnokság végeredmény: 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 761 points; 2. Clement Desalle (BEL, Rockstar Energy Suzuki World MX1), 671 p.; 3. Ken de Dycker (BEL, KTM), 607 p.; 4. Kevin Strijbos (BEL, Rockstar Energy Suzuki World MX1), 553 p.; 5. Gautier Paulin (FRA, KAW), 539 p.; 6. Tommy Searle (GBR, KAW), 487 p. 7. Jeremy van Horebeek (BEL, KAW), 431 p.; 8. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 348 p.; 9. Shaun Simpson (GBR, YAM), 316 p.; 10. Maximilian Nagl (GER, HON), 314 p.