A rossz idő ellenére is rengeteg néző éljenzése mellett szólalt meg több ízben is a magyar himnusz supermotosaink tiszteletére a Supermoto Európa Bajnokság idei első versenyén Aradon.

Nehezen indult a gépezet, szombaton hol esett, hol fújt, néha kicsit kibújt a nap és akkor még vajmi kevés esélyt láttunk arra, hogy versenyzőink előkelő helyen végezhetnek az egy mezőnyben indított SM450 és SM250 kategóriákban.

Vasárnap reggelre egy élő kérdőjel volt a magyar csapat, mindenki az eget kémlelte, amiből alattomosan szemetelt az eső, de senki nem tudta hogy alakul a pálya minősége a nap hátralévő részére. Mégis a mért edzésen Molnár Tamás (Honda) a harmadik legjobb időt futotta és ez kedvet hozott a többieknek, Zóka Attila (Husaberg) is felküzdötte magát a 7. rajthelyre. Kökényesi György (Yamaha) a gumiválasztásban melléfogott: a nedves, de még szárazon is csúszós gokartpálya aszfaltjára nem volt egyszerű megtalálni a megfelelő abroncsot, így neki meg kellett elégednie a 10. rajthellyel. Németh József (Suzuki) mindezt a pálya széléről nézte, mert a szombati szabadedzésen egy bolgár versenyző átment a lábán, miután motoros csizmáját gipszcsizmára kellett cserélnie.

A quadosoknál szintén borult az erősorrend: Bucsi Attila saját építésű gépével már szemre is a leggyorsabb volt, az időmérő edzés eredményei alapján mégis a 4. rajthelyről indult.

Az első futam rajtjára végül egyértelmű lett az időjárás, kitartóan szakadt az eső, minek következtében a szépen előkészített off-road szakasz járhatatlanná vált, de ez csak az első bemelegítő körben derült ki, amikoris több versenyző hosszú perceket töltött azzal, hogy a tengelyig sárba ragadt motorjaikat együtt kirángassák a mocsárból. Ezek után a zsűri törölte a földes pályarészeket és az új nyomvonalat kizárólag az aszfaltra korlátozta.

A pályaátalakítás-karbantartás utáni háromkörös szabadedzésen már látszott, hogy a 450-esek között Johann Schruf (Ausztria, Yamaha) és Hlad Ales (Szlovénia, KTM) első helyért vívott csatájába mások nem tudnak beleszólni. Az első futam rajtja után el is húztak a mezőny többi részétől, utánuk messzebb Molnár Tamás, valahol a mezőny végén Kökényesi és Zóka, a magyarok közül utolsóként pedig Molnár Péter (Honda) fordult. Ezután jött a magyarok diadalmenete – pozícióról pozícióra egyre előrébb.

Korábban már többször tapasztaltuk, hogy Kiskökénynek „minél nehezebb, annál könnyebb”. A zuhogó eső előhozta a rejtett tartalékokat, körről körre, lassan terjedő méregként végezte ki egyenként az ellenfeleket míg végül a 250-esek között elsőnek, abszolútban a negyediknek intették le. Molnár Tamás a negyedik, Zóka Attila a nyolcadik, Molnár Péter a tizenegyedik lett a 450 cc-s osztályban.

A Quad kategóriában reális eredmény született: Bucsi Attilának nem volt ellenfele, de Pribula Adrián (KTM) és Kovács Richárd (Suzuki) nagyot meccseltek a második helyért.

A második futamra az eső elállt, de az esőgumikat senki nem merte lecserélni. Schruf és Hlad ismét leléptek, de mögöttük dübörgött a meglepetés. Molnár Tamás piros Hondájával és Kiskökény a 250-es Yamahával nem hagyták lerázni magukat, a két magyar helyezésüket váltogatva szórták a sáros permetet a versenytársakra. A végeredmény ismét a 250-es győzelem lett Kökényesi részéről és a 450-es osztály harmadik helye jutott Molnár Tamásnak.

A négykerekűek között Bucsi Attila fantasztikus tempót diktálva majdnem egy kört vert az egész mezőnyre – pedig aggódott, hogy a 20 körös futam alatt kifogy a benzinje –, a második helyet Pribula Adriánnal folytatott nagy harcok után Kunkli Tivadar (Honda) szerezte meg, aki az első futamban majd’ egy kör hátránnyal indult, mert a rajtnál lefulladó motorját nem tudta hamar berúgni.

A román rendezők jelesre vizsgáztak, az aradi gokartpálya méltó helyszín volt e rangos eseményhez, de a zuhogó eső csak a legügyesebb versenyzőknek nem okozott nagyobb gondot.

A legközelebb Magyarországra látogat Európa supermoto versenyzőinek krémje és Tökölön a repülőtéren csapnak össze a Supermoto Európa Bajnokság második fordulóján június 4-5-én. Előtte kedvcsinálóként ugyanitt május 15-én versengenek a magyarok néhány szomszédos ország motorosával a Supermoto Országos Bajnokság harmadik fordulóján.