Talán senkinek nem újdonság, hogy ha a gumi profilmélysége 1,6 mm alá csökken, tovább nem közlekedhetsz vele és azonnal cserélned kell. Ennek oka, hogy a vízelvezető képessége, tapadása már elmaradhat az újkori értéktől, kétkeréken pedig különösen zavaró, ha már nem egyenletes, íves a profil, hiszen közvetlenül befolyásolja a stabilitást. A csere tehát elkerülhetetlen, de azt már kevesebben tudják, hogy számtalan más eset is előfordulhat, amikor muszáj új abroncsot venni.

continental-miert-kell-lecserelni-az-eloregedett-gumit
A kopásjelző segít megállapítani a pontos értéket, ha éppen nincs kéznél tolómérő, de nem a mintamélység az egyetlen ok, ami miatt cserére szorulhat a gumi

Maguk a szakemberek, a német Continental motorgumi-fejlesztői osztották meg intelmeiket a motorosokkal, hogy a nyári szezon elején felhívják a figyelmüket a leggyakoribb okokra és veszélyekre.

Hiába jó a mintamélysége, ha egyenetlenül kopott a felület

Többféle rendellenes kopás jelentkezhet a gumikon, ezek közül az egyik leggyakrabban előforduló hiba, amikor úgynevezett autópályaél alakul ki, egyszerűbben fogalmazva „kockára kopik” a futófelület. Ezt okozhatja túl magasra állított nyomás, de akkor is megfigyelhető, ha jobbára autópályán vagy más, többnyire egyenes gyorsforgalmi úton közlekedsz. Mivel emiatt már nem egyenletes, íves a profil, ledöntéskor bizonytalanná válik, billeg a gép, tehát baleset-megelőzési szempontból sem mellékes, arról nem beszélve, hogy kevésbé lesz élvezetes a motorozás.

continental-miert-kell-lecserelni-az-eloregedett-gumit
A sportmotorokon fordított jelenség is előfordul, amikor a sok tempós kanyar miatt a vállrészen kopik el először a minta, míg középen még bőven az előírt 1,6 mm felett van

Szintén a rendellenességekhez sorolható az úgynevezett „kagylós kopás”, amely azért lóg ki az eddigi sorból, mert nem orvosolható csupán gumicserével. Ilyen szakaszos, több helyen előforduló, mély berágódás jellemzően túlterhelés és/vagy futóműhiba, esetleg rossz centrírozás miatt alakul ki, vagyis feleslegesen teszel fel újat – előbb a probléma valódi okát kell megszüntetned.

Hiába a félcentis minta, akkor is muszáj gumit cserélni

A fenti gondok mindegyikére jellemző, hogy ha a futófelület bármelyik pontján 1,6 mm alatti a mintamélység, azonnal új köpenyre lesz szükséged, ám nem csak ezért kerülhet sor a cserére. Ugyanis az abroncs akkor is tönkremehet, ha szinte még szinte gyári a barázdamélység, ám túl régóta van fent a gépen. Erre nincs ökölszabály vagy előírás, hogy pontosan hány szezon után lesz szükség a cserére, de az leszögezhető, hogy ha a DOT-szám alapján legalább 8-9 éve gyártották, akkor készülhetsz – tíz évnél tovább nem ajánlott használni, főleg nem kétkeréken.

continental-miert-kell-lecserelni-az-eloregedett-gumit
A négy-ötéves abroncs is lehet gyakorlatilag új, és a két-hároméves is kidobásra ítélt, mivel minden azon múlik, hogy miként tárolták. Ha napsütés érte, az UV-sugárzás miatt felgyorsulhatott az öregedés, míg a magas hőmérséklet és a nagy hideg egyaránt kárt tehetett benne

    Noha a köztudatban az él, hogy a futófelület eleve a 40-50 fokos aszfalttal érintkezik és terhelés hatására tovább melegszik, azaz jól tűri a hőterhelést, valójában egy határon túl extrém gyorsan használhatatlanná válik. A szakemberek elmondása alapján a 70-80 fok közötti hőmérsékletnek kitett futófelületen egy-két nap alatt olyan változások mennek végbe, mintha egy-két éven át (!) használták volna közúton, azaz öt-tíz nap alatt gyakorlatilag használhatatlanná válhat.

    A repedezett oldalfal nem vicc...

    Az talán nem szorul magyarázatra, hogy miért ne tegyél meg egy métert sem, ha az oldalfalon szemmel látható repedések jelentek meg, esetleg egyenetlenné vált a gumi futófelülete. Előbbi ugyanis elöregedésre vagy sérülésre utal, míg utóbbi a szálszakadás tipikus jele:

    continental-miert-kell-lecserelni-az-eloregedett-gumit
    – Szerinted mikor kell ezt lecserélni? – kérdezte az ügyfél valóban őszinte naivsággal. –  Hát... ha így néz ki az oldalfala... akkor úgy két évvel ezelőtt! – vágta rá a szaki. Ez egyébként egy 5-6 hatéves, újonnan vásárolt nagyrobogó gyári abroncsa, amit ilyen állapotban vettek le, holott még 3-4 mm-es mintamélysége volt

    Ilyenkor nincs mese, a saját biztonságod érdekében azonnali cserére van szükség. Egy ennyire megviselt állapotú köpennyel amúgy sem mehetsz már sokat, azaz nem halogathatod a vásárlást, és ha már muszáj, nézz helyette újat mielőbb.

    Valóban tilos javítani a defektes motorgumit?

    A defekt az egyik legnyilvánvalóbb, egyben leggyakoribb sérülés, mégis talán ezzel kapcsolatban merül fel a legtöbb tévhit és városi legenda. Először is:

    tévedés, hogy a defektes motorgumi nem javítható, és hogy hiába van fent szinte új köpeny – ha kapsz egy szöget, muszáj újat venned.

    Amiért oly sokan beszélnek le róla, az nem a gumi hibája, hanem a sokszor szakszerűtlenül végrehajtott javítások számlájára írható. Ugyanis első lépésként muszáj pontosan megállapítani a sérülés helyét, mértékét, és ha az oldalfalat is érinti és/vagy komolyabb szerkezeti károsodást okoz, akkor sajnos nincs esély a drága alkatrész megmentésére.

    continental-miert-kell-lecserelni-az-eloregedett-gumit
    A javítás nem ördögtől való gondolat, de ne feledd: az út széli defektspray vagy kukacozás csak tűzoltásnak jó és nem minősül végleges javításnak, sőt néha kimondottan ártasz vele. Ezt egy R 1200 GS-ről vették le a Cribmoto műhelyében, és érdemes megnézni rajta, hogy pont az ügyetlen foltozás mellett/miatt sérült az övszerkezet

    Tegyük fel, hogy kisméretű lyuk tátong a futófelület közepén – ilyen esetben legtöbbször nincs akadálya a javításnak. Igen ám, de a motorokban legtöbbször megtalálható „kukac” csak ideiglenes megoldás, tehát nem végleges javításra szolgál, hanem arra, hogy eljuss valahogy a legközelebbi szervizig. Vagyis hiába oldod meg a helyszínen, attól még nem lesz megfelelő a „mentés”, és később egy gumisműhelyben érdemes, sőt kötelező kiváltani végleges, biztonságos és szakszerű javítással.

    continental-miert-kell-lecserelni-az-eloregedett-gumit
    Magától értetődik, hogy csak a gyári ajánlásnak megfelelő méretet szerelj fel, hiszen a túl keskeny/széles gumi egyaránt egyenetlenül kopik majd, és amint kialakul az autópályaél, már kevésbé lesz biztonságos és élvezetes a motorozás

    Végül ejtsünk szót róla, hogy miért nem érdemes csupán a DOT-szám alapján megítélni egy köpenyt! Nem véletlenül hallottuk már a „DOT-huszár” kifejezést a gumisoktól olyan ügyfelekre, akik a szezon elején már nem fogadják el a nekik rendelt abroncsot, mert a gyártási szám alapján nem új, hanem tavalyi... Márpedig ha megfelelő körülmények között, azaz csekély hőingással, tűző napfénytől és fagytól védett helyen, ideális helyzetben tárolják, akkor

    a 2021-es gumi még most is újként értékesíthető – derült ki a Magyar Gumiabroncs Szövetség közleményéből.

    A szervezet három kategóriába sorolta az értékesített köpenyeket: frissen gyártott, azaz három éven belül készült, az új gumi, amely legfeljebb öt évvel ezelőtti DOT-számú, illetve a közúti közlekedésre használható – utóbbi a megfogalmazás szerint maximum tízéves lehet. Röviden tehát a három- és az ötéves példányt is eladhatják újként, míg neked csak arra kell figyelned, hogy legfeljebb tízéves koráig legyen fent a motoron.

    continental-miert-kell-lecserelni-az-eloregedett-gumit
    Fontos leszögezni, hogy a szabályok csak a mintamélységet és a jó általános állapotot írják elő, tehát a 10 évesnél idősebb példány sem szabálytalan csupán azért, mert 2016 előtt készült

    Végül jöjjenek a szakemberek hasznos tanácsai, hogy mit tehetsz Te mint tulajdonos, hogy minél tovább megőrizze a gumi a tapadását és rugalmasságát! Először is az említett sugárzó hőtől és UV-sugárzástól kell óvnod, hiszen ez a kettő együtt megbonthatja a polimerláncokat, ezáltal alapvetően megváltoztatja az anyagkeverék tulajdonságait. Az is sokat ronthat a helyzeten, ha például télen hosszú hónapokig egy ponton terheli a gép súlya az abroncsot, főként, ha túl alacsony vagy folyamatosan csökken a nyomás. Ez ellen úgy tehetsz legkönnyebben, ha középállványon vagy ennek hiányában motoremelőn tárolod a vasat és néhány hetente ellenőrzöd a nyomást. Végül pedig ejtsünk szót a különböző szennyeződésekről, melyek közé beletartozik néhány gumiápoló (!) is, akárcsak az első villa szimmeringje mellett kijutó teleszkópolaj, esetleg üzemanyag, féktisztító folyadék vagy más tisztítószer. Ezek mindegyike kárt tehet a köpeny szerkezetében, ezért semmiképpen ne érintkezzen velük a futófelület, különösen ne hosszú ideig.

    continental-miert-kell-lecserelni-az-eloregedett-gumit
    Ha nincs középállványod, érdemes mielőbb beszerezni egy első és egy hátsó motoremelőt. Ez karbantartás, javítás során is kapóra jöhet, egyben remek megoldás, hogy tehermentesítsd télen a felfüggesztést és a gumikat

    Ha ezeket észben tartod, évek múltán is az eredetivel szinte megegyező tapadású, rugalmasságú lesz az abroncsod, ami alapvető fontosságú, hogy élvezetes, egyszersmind biztonságos legyen a motorozás.