Talán senkinek nem újdonság, hogy ha a gumi profilmélysége 1,6 mm alá csökken, tovább nem közlekedhetsz vele és azonnal cserélned kell. Ennek oka, hogy a vízelvezető képessége, tapadása már elmaradhat az újkori értéktől, kétkeréken pedig különösen zavaró, ha már nem egyenletes, íves a profil, hiszen közvetlenül befolyásolja a stabilitást. A csere tehát elkerülhetetlen, de azt már kevesebben tudják, hogy számtalan más eset is előfordulhat, amikor muszáj új abroncsot venni.
Maguk a szakemberek, a német Continental motorgumi-fejlesztői osztották meg intelmeiket a motorosokkal, hogy a nyári szezon elején felhívják a figyelmüket a leggyakoribb okokra és veszélyekre.
Hiába jó a mintamélysége, ha egyenetlenül kopott a felület
Többféle rendellenes kopás jelentkezhet a gumikon, ezek közül az egyik leggyakrabban előforduló hiba, amikor úgynevezett autópályaél alakul ki, egyszerűbben fogalmazva „kockára kopik” a futófelület. Ezt okozhatja túl magasra állított nyomás, de akkor is megfigyelhető, ha jobbára autópályán vagy más, többnyire egyenes gyorsforgalmi úton közlekedsz. Mivel emiatt már nem egyenletes, íves a profil, ledöntéskor bizonytalanná válik, billeg a gép, tehát baleset-megelőzési szempontból sem mellékes, arról nem beszélve, hogy kevésbé lesz élvezetes a motorozás.
Szintén a rendellenességekhez sorolható az úgynevezett „kagylós kopás”, amely azért lóg ki az eddigi sorból, mert nem orvosolható csupán gumicserével. Ilyen szakaszos, több helyen előforduló, mély berágódás jellemzően túlterhelés és/vagy futóműhiba, esetleg rossz centrírozás miatt alakul ki, vagyis feleslegesen teszel fel újat – előbb a probléma valódi okát kell megszüntetned.
Hiába a félcentis minta, akkor is muszáj gumit cserélni
A fenti gondok mindegyikére jellemző, hogy ha a futófelület bármelyik pontján 1,6 mm alatti a mintamélység, azonnal új köpenyre lesz szükséged, ám nem csak ezért kerülhet sor a cserére. Ugyanis az abroncs akkor is tönkremehet, ha szinte még szinte gyári a barázdamélység, ám túl régóta van fent a gépen. Erre nincs ökölszabály vagy előírás, hogy pontosan hány szezon után lesz szükség a cserére, de az leszögezhető, hogy ha a DOT-szám alapján legalább 8-9 éve gyártották, akkor készülhetsz – tíz évnél tovább nem ajánlott használni, főleg nem kétkeréken.
Noha a köztudatban az él, hogy a futófelület eleve a 40-50 fokos aszfalttal érintkezik és terhelés hatására tovább melegszik, azaz jól tűri a hőterhelést, valójában egy határon túl extrém gyorsan használhatatlanná válik. A szakemberek elmondása alapján a 70-80 fok közötti hőmérsékletnek kitett futófelületen egy-két nap alatt olyan változások mennek végbe, mintha egy-két éven át (!) használták volna közúton, azaz öt-tíz nap alatt gyakorlatilag használhatatlanná válhat.
A repedezett oldalfal nem vicc...
Az talán nem szorul magyarázatra, hogy miért ne tegyél meg egy métert sem, ha az oldalfalon szemmel látható repedések jelentek meg, esetleg egyenetlenné vált a gumi futófelülete. Előbbi ugyanis elöregedésre vagy sérülésre utal, míg utóbbi a szálszakadás tipikus jele:
Ilyenkor nincs mese, a saját biztonságod érdekében azonnali cserére van szükség. Egy ennyire megviselt állapotú köpennyel amúgy sem mehetsz már sokat, azaz nem halogathatod a vásárlást, és ha már muszáj, nézz helyette újat mielőbb.
Valóban tilos javítani a defektes motorgumit?
A defekt az egyik legnyilvánvalóbb, egyben leggyakoribb sérülés, mégis talán ezzel kapcsolatban merül fel a legtöbb tévhit és városi legenda. Először is:
tévedés, hogy a defektes motorgumi nem javítható, és hogy hiába van fent szinte új köpeny – ha kapsz egy szöget, muszáj újat venned.
Amiért oly sokan beszélnek le róla, az nem a gumi hibája, hanem a sokszor szakszerűtlenül végrehajtott javítások számlájára írható. Ugyanis első lépésként muszáj pontosan megállapítani a sérülés helyét, mértékét, és ha az oldalfalat is érinti és/vagy komolyabb szerkezeti károsodást okoz, akkor sajnos nincs esély a drága alkatrész megmentésére.
Tegyük fel, hogy kisméretű lyuk tátong a futófelület közepén – ilyen esetben legtöbbször nincs akadálya a javításnak. Igen ám, de a motorokban legtöbbször megtalálható „kukac” csak ideiglenes megoldás, tehát nem végleges javításra szolgál, hanem arra, hogy eljuss valahogy a legközelebbi szervizig. Vagyis hiába oldod meg a helyszínen, attól még nem lesz megfelelő a „mentés”, és később egy gumisműhelyben érdemes, sőt kötelező kiváltani végleges, biztonságos és szakszerű javítással.
Végül ejtsünk szót róla, hogy miért nem érdemes csupán a DOT-szám alapján megítélni egy köpenyt! Nem véletlenül hallottuk már a „DOT-huszár” kifejezést a gumisoktól olyan ügyfelekre, akik a szezon elején már nem fogadják el a nekik rendelt abroncsot, mert a gyártási szám alapján nem új, hanem tavalyi... Márpedig ha megfelelő körülmények között, azaz csekély hőingással, tűző napfénytől és fagytól védett helyen, ideális helyzetben tárolják, akkor
a 2021-es gumi még most is újként értékesíthető – derült ki a Magyar Gumiabroncs Szövetség közleményéből.
A szervezet három kategóriába sorolta az értékesített köpenyeket: frissen gyártott, azaz három éven belül készült, az új gumi, amely legfeljebb öt évvel ezelőtti DOT-számú, illetve a közúti közlekedésre használható – utóbbi a megfogalmazás szerint maximum tízéves lehet. Röviden tehát a három- és az ötéves példányt is eladhatják újként, míg neked csak arra kell figyelned, hogy legfeljebb tízéves koráig legyen fent a motoron.
Végül jöjjenek a szakemberek hasznos tanácsai, hogy mit tehetsz Te mint tulajdonos, hogy minél tovább megőrizze a gumi a tapadását és rugalmasságát! Először is az említett sugárzó hőtől és UV-sugárzástól kell óvnod, hiszen ez a kettő együtt megbonthatja a polimerláncokat, ezáltal alapvetően megváltoztatja az anyagkeverék tulajdonságait. Az is sokat ronthat a helyzeten, ha például télen hosszú hónapokig egy ponton terheli a gép súlya az abroncsot, főként, ha túl alacsony vagy folyamatosan csökken a nyomás. Ez ellen úgy tehetsz legkönnyebben, ha középállványon vagy ennek hiányában motoremelőn tárolod a vasat és néhány hetente ellenőrzöd a nyomást. Végül pedig ejtsünk szót a különböző szennyeződésekről, melyek közé beletartozik néhány gumiápoló (!) is, akárcsak az első villa szimmeringje mellett kijutó teleszkópolaj, esetleg üzemanyag, féktisztító folyadék vagy más tisztítószer. Ezek mindegyike kárt tehet a köpeny szerkezetében, ezért semmiképpen ne érintkezzen velük a futófelület, különösen ne hosszú ideig.
Ha ezeket észben tartod, évek múltán is az eredetivel szinte megegyező tapadású, rugalmasságú lesz az abroncsod, ami alapvető fontosságú, hogy élvezetes, egyszersmind biztonságos legyen a motorozás.