Szinte hihetetlen, hogy mennyivel biztonságosabb napjainkban a Formula-1 és a MotoGP, mint korábban. Nyílt titok, hogy még a nyolcvanas években is rendszeresek voltak a tragikus kimenetelű balesetek, olyannyira, hogy 1980 és 1990 között összesen 15 (!) GP-pilóta veszítette életét.

elhunyt-jason-dupasquier-moto3-versenyzo

Ma már sokkal komolyabb védelmet nyújtanak a ruhák, sisakok, és hála Dr. Costa munkájának, az orvosi segítség is hatékonyabb, illetve pillanatok alatt a pályára érnek a dokik. Persze ettől még veszélyes a motorsport, de a folyamatos fejlesztések hatása egyértelmű: 1995 és 2015 között, azaz húsz év alatt csak három GP-versenyzőt veszítettünk el.

Gyászol a GP-mezőny, elhunyt Jason Dupasquier

Nem tartozott az élmenők közé, ezért jobbára a hazai szurkolók ismerték Jason Dupasquier nevét, aki mindössze húsz alkalommal léphetett pályára a vb-n a KTM-színeiben.

A korábbi motokrosszversenyző, Phillipe Dupasquier fia szupermotóval kezdte pályafutását, és hamar kiderült, hogy igazi őstehetség: többszörös bajnok lett hazájában, majd átnyergelt a gyorsasági kategóriába.

Jason Dupasquier (2001-2021)

2016-ban megnyerte ADAC NEC Moto3-bajnokságát, majd 2018-ban debütált a Red Bull Rookies Cupban, ám combcsonttörés miatt nem tudta teljesíteni a szezont. A következő évben ismét belevágott, legjobb eredménye egy negyedik hely volt, és kiegyensúlyozott teljesítményének köszönhetően nyolcadikként zárt a tabellán. Tavaly láthattuk először a gyorsaságimotoros-világbajnokságon, ahol a KTM színeiben összesen 27 pontot szerzett. A svájci pilóta a szombati időmérőn szenvedett végzetes balesetet, és másnap a kórházban életét veszítette. Mindössze 19 éves volt.

Csendes diadal Mugellóban

Együtt emlékeztek a versenyzők a fiatalon elhunyt Jason Dupasquierre, majd délután kettőkor elrajtolt a MotoGP mugellói futama.

Szinte borítékolható volt, hogy erősek lesznek a Ducatik, és Quartararo rajtelsősége dacára is az volt a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a „hazai márka” húzza be a győzelmet, de legalább is lesz legalább egy Ducati a dobogón.

Ezzel szemben Bagnaia már a futam elején a sóderágyban kötött ki, az utolsó két versenyen brillírozó Miller csak szenvedett, Zarco pedig egyedül hiába próbálta feltartani a teljes mezőnyt. Így aztán Quartararo ellenfél nélkül maradt az élen, utcahosszal nyert, meglepetésre a KTM-es Oliveira lett a második, míg a nagyot hajrázó Mir állhatott fel a dobogó legalsó fokára.

Ezzel a tabella is alaposan átrendeződött: Bagnaia visszaesett, Quartararo 24 pontra növelte az előnyét, míg Zarco a második helyre ugrott fel az összesítésben. A bajnokság pillanatnyi állása és a verseny végeredménye itt található.

Együtt emlékeztek a dobogósok a 19 évesen elhunyt Jason Dupasquierre

Kivételesen csak néhány napot kell várnunk a következő összecsapásra, ugyanis már most pénteken pályára lépnek a pilóták, és Barcelonában folytatódik a világbajnokság az idei hetedik futammal.