Hozzászóláshoz be kell jelentkezned

a fa teljesen karbon semleges, persze ha pótolva van
az olaj más dolog, na de buzi ez mind, ezt mindenki tudja
Akkó basszák mg a karbonsemleges annyukat............
a másik fele meg fával, mint a németek
fél osztrákia is olajjal fűt....
Mondjuk jelenleg szerintem,hangsulyozottan sajat tapasztalat az itteni multis munkakornyezet es fizetes semennyiben nem kulonbozik a kintitol.Kozeli rokoni a tapasztalat.
Tovabba lenyegesen nagyobb ezen kornyezet a 2001 eshez viszonyitva pozitivan.
A legnagyobb tapasztalati kulonbseg szerintem idobeli elteresen mulik.
Magyarul mondva aki 2000-2013 kozt ment ki jobb munkakorulmenyt es tobb fizetest egzisztenciat tudott kialakitani,a mostani jo szakmaval itthon sincs mar olyan nagy gond.Itthon is megkeresi ugyanazt a berezest.
A kepzettseg nelkuli munkaerot mindenhol kihasznakjak.

A futoolaj hasznalata megdöbbent a sotetzold nemetorszagban.Van meg aki mer ilyet hasznalni napelem es szelkerek helyett?
Nem koncoljak fel azonnal ahogy kiderul? 🤔
Lehet rossz korben mozogsz es azok peldajan altalanositassz. En is voltam vallalkozo is otthon ahogy Nemetorszagban is voltam mar minden, de csak alatamasztani tudom azt amit az Istvan mondott. Van az a reteg akikre gondolsz. Ok azok akik nem jutnak semmire, otthon se voltak sikeresek es itt sem. Viszont nagyon sokan vagyunk akik egesz jol elboldogulnak errefele. Senkinek sem volt konyu a kezdet es kellett beszelni a nyelvet es taloraesettnek lenni. Csinalhattuk volna mi is, hogy otthon maradunk es a fotelbol karogunk arra amit sohasem probaltunk. Sok tulajdonsagom kozott arra az egyre vagyok buszke, hogy barhol es barmikor meg tudok elni rovid idon belul es nem csak a pofam jaratom
Utolsó 3 sorhoz: tévedsz, számomra érdekes és tanulságos story.
Egy dolgon átsiklasz: te kvalifikált szakemberként dolgozol, család kint - de nem ez a jellemző. A legtöbb aki kimegy, "szerencsét próbál" Nulla szakmai tudás, nulla nyelv, nulla tapasztalat. Pizzafutárkodnak, takaritanak, stb.. - aztán rájönnek, hogy ezt ott se jobb csinálni, és szépen haza is jönnek.
Jó barátom Svájcban élt 6 évig, mondhatni jó meló, a CERN-ben volt informatikus. Mégis hazajött, valahogy a légkört nem bírta. Eleinte itthon is rosszul érezte magát, de a végén csak megtalálta itt is a számítását.
Ezzel csak azt akartam mondani, aki itthon hitvány, az kint is az lesz, és vica-verza. Én sosem a kimenetelben láttam a megoldást, bár gyurcsányferi ötlete, hogy legyen cukrázdám Bécsben, eléggé vonzott 😅 de győzött a realista énem.
vasutas ismerős minden nyáron ment gipszkartonozni pár hónapra
az keményen tolta mert sátorban aludt meg fazék vízzel fürdött
3 hónap akatt több volt a pénze mint a vasútnál a többi 9 hónap alatt
de ha lett volna szálló meg menza kaja hétvégente esténként egy sör vakami kocsmában a fele elment volna neki
kb brazil börtön szinten volt amíg kint volt
amúgy nekem előbb lett kész a házam mint neki....
Mindenki ezt gondolja.
Én meg az itthoniból?
10-15 éve még lehetett... kint munkásszálló+konzerv, pár év után itthon ház* - az okosabbaknak persze, mert a hülyék nem tudtak megtakarítani, annyit nem kerestek.
*persze nem Budán, hanem kisebb helyen
Mert én külföldön javíttatom?
Akkor minek jöttél haza?
Külföldön minden magyar (bulgár, román, etc) csicska. Gondolom, te se felsővezető voltál... 😃
Jó duma miatt ide való
De nagy királyság a öreg 😂
http://youtu.be/hVCePrx3Vz8
Ha bejelentett állásod van külföldön, akkor jellemzöen van "TB" kártyád is.
-A német "TB" kártyával kapsz Mo-on sürgüsségi ellátást amit aztán majd kiszámláznak a német biztositónak.
-Ha komolyabb mütéted van, volt lehetöség arra, hogy lebeszéld a német EÜ biztosítóval, hogy pl Mo-on csinálják meg a mütétet, mert mondjuk csak egyedül dolgozol kint, a család itthon, és lábadozáskor ez jól jön. ìgy mindenki jól jár.
- Vannak biztos olyanok akik ha nem találnak magyarul beszélö orvost, akkor lehet biztosabb infocsere miatt inkább visszajönnek a régi orvosukhoz akihez akár 20-30 éve jártak elötte.
-ha magánrendelésre mennek az lehúzása a rendszerenek?
-A családommal itt járunk orvoshoz németben, én egyszer voltam pár éve a jogsi miatt, de az meg fizetös volt emlékeim szerint. Feleségem hallani sem akar róla, hogy Mo-on menjünk orvoshoz, mert anno a ) hetes fiam úgy megkinozták az ügyeleten, hogy a feljelentést fontolgatta...Amúgy német Eü rendszer is gondokkal küzd. Most volt itt is egy baráttar "gálvölgyi" eset. Rosszul lett, kihívták a mentöt. Az slusszkulcsot pörgetve mentek fel, üres kézzel a 3. emeletre. -Ìvott?- Anti alk vagy.- Drog?- Soha!- Bezabált?-Egészségesen étkezem...
-Jó, küldök egy orvost...és ezzel ott hagyták. Orvos ugyan ezen kérdések után, meg nem viszgálva, bebeszott neki egy injekciót. és ö is ott hagyta, hogybiztos gyomorrontás...Mánap reggel felesége bevitte az ügyeletre, 8 óra múlva epekövekkel megmütötték. Nekem sincs sokkal jobb tapasztalatom a balesetem kapcsám, mikor mindkét kezem eltört. 4 orvos volt a 6 hét alatt, és 4 héten, mikor vissza akartak küldeni dolgozni a 3. hét után, hogy csak a bal kezem van felkötve, jobbal tudom tologatni az egeret, mondtam, hogy jobbal sem tudok fogni még...Na és akkor a 4. héten a CT -n végre kiderült, hogy nem szimulálok... Hiába pofáztam végig, hogy a bemutatott talajgyakorlatnál, egyformán (túl) terheltem a kezem a tigrisbukfencben, és mindegyik egyformán fáj...és nem azért mert "migri" vagyok, a német ismerösöknél sem különbek a tapasztalatok. Gyerekorvosnál is vannak küzdelmek, és csak a feleségem álhatatosságán múlik, hogy kipaszirozza belölük, amire a gyereknek szüksége van. Igaz tervezett, életkorhoz kötött vizsgálatokon kívül nem igen fordulnak meg ott, mert rendezett anyagi körülmények lehetövé teszik, hogy ne lidl-ben kelljen vásárolni, hanem minöségi élelmiszerekböl készüljön a minden nap frissen észített kaja, sok gyümölccsel, és mégtöbb zöldséggel. A feleségem ugyan is megteheti, hogy csak félmunkaidöben dolgozzon, mert gyerekek fontosabbak, mint az 1-2 ezer plusz havonta... Ránk szülökre is igaz, hogy egészséges életet próbálva élni, nem igen van szükségünk gyógyszerre, orvosra...Leszámítva egy két balesetemet (munka, hobbi, vagy jármü) nem hiányoztam sem az iskolából, sem munkahelyemröl, sem otthon, sem itt. Pedig szerintem kb most is olyan 1000 euro-t vonnak le kettönktöl havi szinten Tb, nyugdíj vagy mi a puttyonyra...Nekem biztos nem támad lelkiismeret furdalásom, mikor rákzdenk erre hazajön gyógyszerért , orvosért... Söt inkább innen visszük haza a vitaminkészítményeket édesanyámnak, rokonoknak. Meg sok minden mást amivel megtalálnak, mert itt "olcsóbb". Ès valóban, szinte minden esetben igyekszem elöre gondolkodni, és itt németben megvenni amire szükségünk lenne, és viszem haza, mert amikor ez nem jön össze, akkor otthon szinte kivétel nélkül drágábbak voltak azok tételek. (magasabb forgalmi adó, kisebb forgalom, szinte azonos fix költségeknek mi más lehetne az eredménye.)

Autó-autószerelö
Itt sem kevesebb a kontár, tele keleti "szakmunkásokkal". Miért kéne vállalni a kockázatot, a szeretett jármü esetében, ha otthon a barát akihez mindig is vitte a delikvens. Ha közben még lehet vele egy jót dumálni is, és végén még olcsóbb, akkor ki a fasz akarna ezzel szembe menni?
Èn magam szerelem a 2008-as 1.6 benzin fóka kombit. Igaz egyszer elvittem otthon gumiztatni, meg egyszer itt németben, és a majdnem komplett futómücsere után, csináltattam otthon egy magamat ellenörzö futómübeállítást, és utána még a légkondit ís feltöltötték gázzal. Mindenzt a "szülövárosomban" a cimboránál, akihez elötte is müszakiztatni hordtam a saját és család jármüveit. Miért van ilyen "igénytelen" autóm nekem is? Mert igaziból nem használjuk. Èves szeintem 9-10 ezret megyünk vele, azt is hazautazás, meg otthoni rohangálásra. 52 hétböl 50-et áll a garázsban. Mindenhova (!!!9 bringával megyünk. Az ovis lányom már 40 km-t tud tekerni a 20"-os bringájával. Húzom a bringás kocsit , benne a "picknik"-kell játékokkal, játszótér, sörkert, bevásárlás, kirándulás, alkatrészbeszerzés...a motort is letettem, bringával járok dolgozni. Ez éves szintem 3500-4000 km... Otthon is egyszerü puritán életet éltem, csak mert sokszorosát keresem, engem ez nem változtatott meg, csak megnövekedett az anyagi elönyökkel járó lehetöségek száma. Pl ruhát mindig angliában veszem, mikor oda látogatunk "haza". Ott vannak azok a stilusu cuccok, meg ajánlatok, amik nekem passzolnak.

Van gyerekkori barátom aki már 2000-re évek második felében elhagyta az országot. Valamelyik nagy távközlésihez ment ki rendszert fejleszteni több volt kollégájával dobbantottak itthonról akkor valami napi 300 fontos dijért...Azóta se akarnak a csaladjukkal hazajönni... Vett házat, de autója tudtommal nincs...Egyetemröl csoporttársan szintén kint él cégvezetöként a családdal. Itt cégnél 5-7 (változó) magyar mérnök dolgozik, rendes egzisztenciával, van akinek van saját lakása, van akik bérelik az itteni elfogadott trendnek megfelelöen. Nem turkálunk egymás életében, zsebében. Ha valaki tud valami "okosat" azt kihasználjuk, mert nem ejtettek senkit a fejére...
Szintén gyerekkori barátom közgáz után svájcban dolgozott egy tözsdés cégnél csoportvezetöi beosztásban, majd 5-6 év után hazaköltözött, mert a cégnek pesten is volt irodája, megtartva a svájci fizetését. Neki sincsenek anyagi gondjai, de nem tudom, hogy ez nállatok melyik katégóriába passzol, melyik panelt lehet ráhúzni.
A fiam egyik osztálytársa szintén magyar. A szülök 20-25 éve élnek kint normális anyagi körülmények között. Fömunkában valami adós cégnél dolgoznak...sima középosztály semmi extra. Nem járnak haza orvoshoz, autószerelöhöz tudtommal.

Hogy az "igazi" németek hogy élnek azt nem tudom, mert a lehetö legtávolabb tartjuk magunkat tölük, mert mérgezö a gondolkodásuk, és az életvitelük, a kocka felfogásukkal, aki nem ilyen az meg ugyan olyan gondok között él mint bármely ország azonos osztályrétege. van hogy nekik is nehezünre esett kikazdálkodni a télira való fütöolaj 3000-4000 eurós tételét...

Az, hogy mi értelme van / volt kijönni? Vettem idöt magunknak! Ugyan szinte nulláról kellett kezdeni a karrierem, és megfizettem minden tanulópénzt, de mindezek ellenére elöbb sikerült elérni " társadolmben elfogadott mérföldköveket" mintha otthon próbáltam volna. Közben megszabadultam az otthoni pióca környezetemtöl, akik kihasználtak. (segítettem folyamatosan a megszerzett tudásommal a környezetemnek, anyagi ellenszolgáltatások nélkül, mellyel ugyan a szakmai tudásom nött, de se szabadidö, se aranyrudak...) A gyerekekre van idönk, még nagyszülöi támogatás nélkül is, 3 nyelven beszélnek, és igyekszünk nekik magunkkal hozott hagyományt erkölcsöt továbbadni, mellözve minden fényüzést.

2001-ben egyetem után egy félre sikerült karrierkisérlet után ( átbaszott a válallkozó) én is voltam kint angliában "mosogatni". Akkor még csak friss barátnömnél laktam pár hónapot, és közösen jártunk egy catering service-be dolgozni. kajakészités, felszolgálás, barman, mosogatás, terítés fogadásokon, esküvökön, temetéseken, jotékonysági rendezvényeken, stb... gondoltam, ha az orvos szüleiknek nem degradáló, hogy a lányuk ilyen helyen van "nyári" munkán, akkor nekem miért is lenne az diplomával. Èdesapám azt tanította, hogy "dolgozni nem szégyen", és annél többet érsz minél több mindenhez értesz". Továbbá meggyözödhettem idejekorán arról, hogy akkor még csak barátnöm, nem valami lusta elkényeztetett plázacica... Elötte is dolgoztam az egyetem alatt párszor külföldön pár együttes turnéjában építettem technikát, szimpadot, Magyarországon meg zenekari "hurcika", meg hangtechnika adta zsebpénzt...Nem kerültem soha a munkát, csak pénz kerülgetett inkább... Most meg valahogy beállt az az egyensúly amit sokan próbálnak meglelni, de lehet soha nem találják.

Tudom, hogy semmit nem jelent amit most írtam, mert nem fogja senkinek a gondolkodását gyökeresen megváltoztatni, és hogy másnak lehet homlokegyenest "tapasztalatai" vannak. De rajtam kivül vagyunk még egy páran itt a forumon is akik hasonlóan megtalálták a számításuk kint, de nem fognak felesleges energiát pazarolni abban, hogy átfessék az otthon kikalapált paneleket a külföldön mosogatókról, mert minek...
ha kint nem csicska voltál itt se lettél volna az
azt kb mindenki elfelejti hogy amíg kint van közel 0 az élete a munkán kívül, max annyi hogy valamelyik multinál vesz egy 6-os sört és megissza 2-3 hét alatt
ha már rendesen élne mint itthon akkor nem lenne nagy különbség
az hogy 5 éves kocsival jár vagy 15 évessel nem egy nagy előrelépés
az öcsém és én is házat vettünk a kinti fizetésünkből.
mert nem olyan hülye mint te!
értem hogy magadból indulsz ki, én nem csicska voltam külföldön.
Az a helyzet hogy kint,és most nem a migránsokra gondolok hanem az állampolgárokra,semmivel sem jobb a helyzete kinti viszonylatba az átlag embernek mint itthon az átlag embernek,a különbség ott van hogy ott kevesebb az átlag alatti ember,sokkal nagyobb az átlag réteg.Jövőhéten megyek pár napra ausztriába,nem szoktam vele foglalkozni,de kíváncsiságból majd lefényképezek egy parkolót hogy milyen a géppark,ha tippelnem kéne,azt mondanám hogy pont úgy fog kinézni mint itthon egy parkoló.Ott sem a 40 millás autóval van púpig.
Ez azt jelenti, hogy a magyar vállalkozó szektor milyensége felmentést ad a rajtunk nyerészkedő migránsaink tevékenységére? Mert ugye csak CSAK nyaralni jönnek haza, de közben azért orvos-gyógyszer-autószerelő-fodrász (rövidítettem a szokott paneleket, biztos érted)

A németek jellemzően nem járnak 10 plusz éves autóval. Ha a kollégád igen, annak más oka lehet... talán hogy nem német? Szolidáris az itthon maradottakkal? Segíts lécci, mint bennfentes!

Saját példát miért nem moncc? Ne szégyelld! Hadd lássak már sikersztorit is - mert ismeretségemben 4-5 olyan van, aki megtapadt kint (ebből 3 sofőr, egy valami raktáros, egy magasan kvalifikált szoftveres) és erre jut kb. 30, aki hazajött pár év után.

Halljuk már tőled, milyen az élet külföldön, elvileg neked tudnod kéne - nyilván jobban, mint nekünk itthonról.
Még jó hogy ez a vicc topic, mert azt hinném, hogy tényleg valós dolgokról megy a locsi- fecsi… ;-D

Igen hitelesnek tünik birálni a hazalátogató kiskapukat keresőket, mikor az ország gazdasága a feketéböl talán a szürkéig ha jutott, élükön a ügyeskedő - vállalkozói szektorral…

Mindig megmosolyogtatnak az általánosítások az egyéni “ elszigetelt” esetek is. Föleg úgy, hogy mindez úgy történik, hogy a pálcát törő rávetiti a saját értékszemléketét a szűk környezetéböl megszinezve a saját gyarlóságával, kozben szabadsagat kulfoldon tolti… legtobbje lenezi kozben azt aki meg Magyarorszagon nyaral CSAK.

Szinten világot látott kollégám, mesélte sok éve…
Hazalatogataskor edesanyja “ szekálta” , hogy mérnok letere miert nem jar ingben, meg vesz mar a 10 plusz eves autoja helyett valami szep ujat, mert nem hiszi el otthon senki neki, hogy az ö fia kulfoldon mernok. Erre ö egyet legyintett es hozzatette: - “ ki a faszt erdekel, hogy mit hisznek meg gondolnak masok…, lehet ha igy jarnek, akkor meg “ felvagosnak” tartananak.

Egyetem utan is van hogy 10 evig 3-5-en berelnek a nyugati fiatalok lakast, tomegkozlekedessel jarnak, szuleik tamogatjak oket… angliaban evek ota omladozik az egeszsegugyi ellatas, maganrendelesen kb 450-550 £ pl egy bolcssseg fog kihuzasa…

Sajat peldakat meg most nem emlitenek, mert nem tartom magam hiteles forrasnak. ;-D

De tovabbra is szivesen olvasom a” milyen az elet kulfoldon” sztorikat!!!
unokatesóm kint volt angliában jó pár évig, egy ideig dadus volt utána meg kertépítő
mind a kettő elég karcsún fizetett, bár a meló nagyon laza volt kb mint itthon, a munkaidő legalább fele seggvakarászás volt
annyit gyűjtött össze hogy ki tudta fizetni öreganyám házának a felét, és nagyjából fel lett újítva, de az új vakolatra kívül meg a tetőre már nem futotta.....
szóval ilyen 5 milla alatti összegről beszélünk ami azért nem egy nagy megtakarítás 0 szórakozás nélkül
ezek nem a 80as évekbeli biopon mosószerek....
egyszer próbáld ki hogy most amennyi port tesztek bele annak a felét tedd bele, és láss csodát ugyanolyan tiszta lesz
ha nem nagyon kemény a víz akkor megkockáztatom hogy a megszokott adag harmada is elég lenne
amikor dolgoztam és fülig olajos volt a ruhám akkor volt kicsit több mosópor felhasználva