Hozzászóláshoz be kell jelentkezned

Ha mégegyszer jelentkezés nélkül megszolalsz osztalyfönökivel hagyod el a termed!
Bocsánat
Kàr volt... most vége a mòkának! ;-)
Kötekedéselhárítás Vol.1:
-Ha a gömböt veszed ki, azzal nem csak a "rugót" veszed ki, hanem egyéb, a tömítettséget és az egész lengéscsillapítás felépítését adó más alkatrészt is.
- Ha elszökik a gáz, tehát a "rugó" a rendszerből, a teleszkóp azon része összeesik. Az, hogy a BX-nél az olaj nem csak csillapít, hanem a magasságot is szabályozza, csak egy plusz funkció.
Ez durván leírva olyan, mintha egy motor hátsó-részének magasságát a "kutyacsont" /egyéb közdarab méretének változtatásával változtatnám meg. A kiinduló magasságtól függetlenül, a Rugózás a rugó hiánya miatt nem lesz meg.
Köszi a figyelmet
Kötekedés........majdnem mert ha a gömböt veszem ki akkor kinyomja az olajat így alapra esik.úgy mintha rugó nem lenne a spirálosban ha viszont csak a gáztöltet szökik akkor az olaj szintre emeli amire állítom csak ugye rugózni nem fog.........tehát mit nem csinál egy futómú rugózásra képes közeg (gáz, acél stb.) nélkül? Rugózni és rugózhatunk a rugózáson naphosszat rugózva akkor is rugalmasan rugózzunk rajta.
Kevered a lengés csillapítót a rugóval.
Szerinted mitől rugózik a Citroen?
- spirál rugó
- torziós rugó
- lap rugó
- légnemű anyag
- folyadék
Vedd ki egy spirál rugósból a gólyalábat .......rugózik? Onnan indultunk, hogy Ini légrugósnak nevezte a citromot.........és igaza volt mert egy lég(gáz) töltet végzi magát a rugózást míg az olaj a szintszabályozást, csillapítást végzi csak épp a rugózást nem így szigorúan véve lehet légrugósnak nevezni és hidropneumatikusnak a komplett felfüggesztést említik.
Másról beszélsz, a csillapítás nem a rugózás és nyilván az áramlás vezérlésével csillapít, de nem az rugózik.
Valahogy így. A hidropneumatikus rugózásnál a "rugózóelem a folyadék feletti gáztér"
Meg fogom bánni, tudom, de...
Magyarázod itt a faszságaidat, basszus.
Rugózás--> BX,XM-stb Citroeneknél GÁZ, a motornál pedig RUGÓ

Csillapítás/vezérlés--> mindkettőnél folyadék (OLAJ)

Ha kiveszed egyiket/másikat, persze, nem fog rendesen működni, de:
Ha a rugót(fém vagy gáz) veszed ki, összeesik a teleszkóp/ nincs rugózás és vele csillapítás se, mert nincs mit csillapítson.
Ha az olajat, akkor fog rugózni, csak hintázni fog az egész, mert nincs ami megállítsa fel-le rugózást...
Köszönöm, ha NEM válaszolsz!
Engedd ki az olajat a rendszerből, meglásd nem lesz neked ott semmi csillapítás/rugózás.
Egy egyszerű lengéscsillapítót nem tudtok elképzelni, ahol az olaj áramlás/töltet mennyiséget szabályozva történik a csillapítás. A motoros eleje is ilyen, csak egyszerűbb.
Ez nem arról szól hogy ki okoskodik vagy nem....
Ahonnan indultunk, hogy ini légrugó nak nevezte a bx rendszerét. Pedig nem az, ennyi.
Aztán valóban kezdődött a tényleg okoskodás, mert van/volt ilyen autód... ami csak rosszabb, hogy mégsem tudod mi az.
Láthatóan kevés ismeretek rendelkezel. Nem a folyadék csillapító hanem folyadékkal, áramlás szabályozással történik a csillapítás.
A hidraulikus csillapítás (kényszer csillapítás) régóta létezik. A Forma 1-ben is azt alkalmazzák.
Ezekben a szrokban a "folyadék" ami olaj, csak a fékezési-pattogás elleni feladatokat végzi! Ha eltűnik belőle akkor nem lesz ami a lengést fékezze, és akkor fog pattogni!
Szerinted a folyadék mennyire rugózik?
De, az a lényeg mivel ha gömbökből elszáll a töltet akkor nincs rugózás hanem pattogás lesz mintha fatuskó lenne a helyén......tehát a rugó milyen?.....lég........gáz......mindegy a lényeg a halmazállapot és nem olajjal van töltve.
Rugózásról beszélünk......és maga a rugó légrugó......tudom, hogy szeretsz sokkal okosabb lenni és ezért régebben tiszteltelek is viszont a túlokoskodás nem tudás........nyilván ismerem a pontos szerkezetét mivel itthon bütykölöm a jelenlegi C5-ön meg donorján és volt már régebben BX és XM is, de továbbra is mint rugóról beszélt Ini és azt gáztöltetű (nyelvtannáci 1.0) szilikongömb végzi hydros vezérléssel ami pusztán abban különbözik a full légrugóstól, hogy kompaktabb a csillapítást és rugózást egyben kezelő rendszer na meg elvileg gyorsabb mintha simán levegős lenne végig és azt légszelepekkel kéne megoldani mint a tiszta légrugónál (ma már nem csak a tgk-kon van ilyen hanem egyre több szgk-nál is alkalmazzák jelentősen túlárazva és bonyolítva).
Az említett rendszer qrvára nem légrugó és egyáltalán nem a gömbökben lévő gáztöltet volt a lényeg. Az semmit nem ért a hidraulika nélkül.
Köszi....
Taníts még mester!
Az újabb hydraktív-nak nevezett ennél is többet tud, sajnálom, hogy nem gyártják már igaz az újabb normál rugózásik is annyit fejlődtek igazából egy nagyobb autónál átlag használatban nem nagyon venni észre különbséget meg drágának mondták.
Azt tudom hogy beindítottam felemelte a segget majd az elejét és lehetett tépni. Kanyarokban se állt ferdén még nem billegett
Ha magas padka volt és ott kellett parkolni szerviz állásba kellett tenni mert simán ráült a magasabb járda szegélyre
Sokat mentem vele utakon mert 2 öregasszony is tanult Dunaegyházától és azok nem mertek a gáton menni az 51esen kalocsára
Akármilyen módszer is volt a rugózás nekem nagyon bejött
Ha az egyik kerek valami miatt fel-le ment az vitte a többit is emiatt nem nagyon billegett
Hidropneumatikus amiben valójában a pneumatika a lényeg, a légrugó. A tisztán légrugósoknál kompresszorral érik el a nyomást és csak levegő van amit egy halom szabályzó szeleppel üzemeltetnek míg a hidrósnál az olajjal teszik ugyanezt, de a lényegi elemben a gömbökben levegő van és az rugózik így a kettő keverékeként megkülönböztetik hidropneumatikusnak és tisztán légrugósnak, de attól még magát a munkát egy léggömb adja mint a gyereknek a ligetben. Gondolom láttál már ilyen gömböt, nekem van itthon néhány, kíváncsiságból vágtam is szét ami rossz volt teljesen és csak egy szilikonlufi van a fémházban azt lökdösi az olaj, amúgy én nagyon szeretem, már gyerekként is csodáltam a citromokat és kár, hogy 2015-ben abbahagyták az utolsó típusban is.
Akkor mi?
Főleg mert nem légrugó volt!
A 30+éves bx Citroen légrugója is elég jó volt
Azon tanultam vezetni. De nagyon szar volt utána a Wartburg meg Zsiguli